Kim jest i jak wygląda średniowieczny łucznik? Co to jest Teatrzyk Kamishibai? Czy łatwo recytuje się wiersz Lokomotywa J. Tuwima? Dzieci biorące udział w zajęciach organizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle z okazji XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom znalazły odpowiedzi na te i inne pytania.
Tydzień Czytania Dzieciom zainaugurowały zajęcia „Z Lokomotywą w świat bajek”, podczas których najmłodsi czytali znany wiersz J. Tuwima i tworzyli papierowe modele lokomotywy z wagonikami.
W ramach święta czytania dzieciom, w Filii nr 2 najmłodsi czytelnicy spotkali się wspólnie z rodzicami i dziadkami podczas pikniku "Książkowy kalejdoskop", który był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć „Kalejdoskop wiedzy i zabawy”. W klimat pikniku wprowadziło uczestników tradycyjne głośne czytanie. Wiersz Lokomotywa J. Tuwima przeczytały pani Alicja Antonik z Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz pani Barbara Wątroba z Piekarni JW - Jan Wątroba Barbara Wątroba. Pani Joanna Garbacik z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle przeczytała książeczkę M. Strzałkowskiej Na ulicy. Na uczestników pikniku czekały trzy strefy aktywności. „Drzewo czytających”, w której najmłodsi sprawdzali swoją znajomość literatury w quizach i zgadywankach, „Policja” gdzie była okazja przyjrzeć się z bliska policyjnemu radiowozowi oraz „Łucznik” w której Włodzimierz Woźnica z grupy Łucznicy Rozembark wprowadził dzieci w świat średniowiecznego łucznictwa.
Nie zabrakło również głośnego czytania w niecodziennych przestrzeniach. Przedszkolaki z grup „Biedronki” oraz „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 6 wzięły udział w zajęciach "Służby mundurowe w akcji…czytania dzieciom!" i odwiedziły Komendę Powiatową Policji w Jaśle. Zostały przyjęte przez panią Joannę Garbacik, która wprowadzając dzieci w tematykę spotkania przeczytała bajkę M. Strzałkowskiej pt. Na ulicy i opowiedziała dzieciom o bezpieczeństwie na drodze. Tradycyjnie już dzieci miały możliwość obejrzenia samochodu policyjnego, siadania za kierownicą i uruchomienia sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle podczas spotkania „Magiczny Kamishibai - zajęcia z teatrem ilustracji” dowiedzieli się czym jest i jak wygląda japoński teatrzyk kamishibai. Mali czytelnicy wysłuchali pouczającej bajki pt. Kotka Milusia o spotkaniu rozpieszczonej domowej kotki z małą myszką, mieszkającą pod jesionem. Po wysłuchaniu bajki dzieci zastanawiały się nad postępowaniem kotki i tworzyły własny teatrzyk pt. Bajkowe koty.
Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.