Jak ludzie porozumiewali się, gdy nie było telefonów i internetu? Jak dawniej pisano listy? Czy list może pomóc nam spędzić bepziecznie wakacje? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy wakacyjnych zajęć BIBLIOLetnisko - sezam literacki zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Podczasz czwartkowych zajęć 6 sierpnia, dzieci wysłuchały barwnej i humorystycznej bajki O zanieczyszczonym strumieniu i wzięły udział w zabawach edukacyjnych.Treść bajki była okazją do rozmowy o zagadnieniach dotyczących przyrody i bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach.
Na moment biblioteka zamieniła się w „zanieczyszczony strumień”. Za pomocą wędek dzieci odławiały śmieci. Po zebraniu i wyrzuceniu śmieci okazało się, że w strumieniu pływają ryby, na dnie leżą kamienie, a w specjalnie oznaczonej butelce znajduje się List do dzieci. List zawierał dobre rady, jak ciekawie, a jednocześnie bezpiecznie i mądrze spędzić wakacje. Jego autorką była Papużka - Piratka. Dzieci próbowały sobie przypomnieć, kiedy otrzymały tradycyjny list w kopercie, dostarczony pocztą? Czy same kiedyś napisały list? Co w liście powinno się znaleźć?
Zaśmiewały się czytając listy z podróży dookoła świata oraz pisane przez ciotkę Dorotkę do siostrzeńców oraz odczytywały zaszyfrowane listy pisane przez kapitana statku uwięzionego przez piratów. Fajnie byłoby otrzymywać takie listy – stwierdził na zakończenie Igor.
Podczas zajęć dzieci poznały książki:
E.Yildirim - Niezwykły atlas ciotki Dorotki
E. Stadtmiiller - Bajki z zagadką
I. Buszkowski - Dziękuję, proszę, przepraszam: bajki, które uczą
Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.