Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Destrukcyjna siła Internetu

poniedziałek, 13 maja 2013
Projekty: Destrukcyjna siła Internetu

W poniedziałek, 13 maja 2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się projekcja filmu „Sala samobójców”, a po filmie dyskusja z udziałem Dariusza Bugalskiego i Barbary Sokołowskiej poświęcona relacjom i więziom między bohaterami.


„Sala samobójców” w reżyserii Jana Komasy, mówi o wpływie jaki ma Internet na ludzi, a także o samotności i problemach jakie mają dzisiejsze nastolatki. Jest to  historia pewnego dotychczas dobrze funkcjonującego chłopaka, Dominika,  przed którym egzamin dojrzałości i całe dorosłe życie. Chłopak wychowuje się w pełnej, bogatej rodzinie. Przed maturą, nadchodzi dla niego moment dokonywania własnych wyborów i konfrontacji z dorosłością. Kiedy pojawiają się problemy nie potrafi sam dać sobie z nimi rady, wciąż potrzebuje rodziców, a tych nie znajduje.  Przez przypadek bohater natrafia w sieci na grupę ludzi, których określa jako podobnych do siebie. Nie jest w stanie zauważyć, że w gruncie rzeczy kontakty te mu szkodzą. Historia kończy się tragicznym, przypadkowym samobójstwem Dominika.
Dla uczestników dyskusji był to przede wszystkim film o samotności, cierpieniu, relacjach rodzinnych i międzyludzkich, wreszcie o młodzieńczej głupocie. Przerażające jest to, że znajdują się całe grupy ludzi, którzy wolą życie w sieci zamiast w realu, którzy nie chcą się konfrontować z codziennością, nawiązywać realnych kontaktów, a w zamian za to gotowi są inwestować w kreowanie siebie w przestrzeni, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i izoluje ich od prawdziwych problemów tylko je pogłębiając.
Dorośli uczestnicy stwierdzili, że pieniądze i status materialny, to nie wszystko, a problemy dotykają wszystkich. Tragiczne jest to, że w pogoni za karierą brak jest czasu na zwykłe ludzie uczucia. Młodzi uważają, że  często więzi jakie łączą bliskich sobie ludzie nie mają żadnej wartości, brakuje miłości, szacunku, empatii.  Jeżeli wchodzący w dorosłe życie młodzi ludzie mają problemy, a nie znajdą wsparcia u  zabieganych rodziców i zostaną odrzuceni przez rówieśników, szukają pomocy w wirtualnym świecie. I kiedy  świat realny miesza się z wirtualnym dochodzi do tragedii, bo życie w żadnym z nich nie jest prawdziwe.


Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.jasloinfo.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl