Święta Bożego Narodzenia obchodzi się w Europie mniej więcej w tym samym czasie, jednak różne kraje maja swoje specyficzne zwyczaje i tradycje z nimi związane. Uroczysta wigilijna kolacja, opłatek, sianko, dodatkowy talerz na stole dla spóźnionego gościa, śpiewanie kolęd, pasterka, bożonarodzeniowa szopka i oczywiście choinka – to typowe polskie zwyczaje związane z Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. A jakie zwyczaje panują wśród mieszkańców krajów Europy i jakie potrawy dominują w świątecznym menu? Tego dowiedziały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 i 11 w Jaśle, które w dniach 9-17 grudnia 2019 r. odwiedziły Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Rozmawialiśmy na temat zwyczajów świątecznych w Polsce i w wybranych krajach Europy: Francji, Hiszpanii, Włoszech, Szwecji, Grecji, Austrii, a także Wielkiej Brytanii. Wskazywaliśmy na mapie poszczególne państwa. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami świątecznymi w wymienionych krajach, dowiedziały się w jakim kraju narodził się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych, gdzie powstała najpiękniejsza kolęda „Cicha noc, święta noc” i do czego potrzebny jest dzieciom w Austrii mały dzwoneczek, dlaczego prezenty dzieciom we Włoszech rozdaje wiedźma Befana i co to jest panettone oraz dlaczego w Szwecji szczególnie uroczyście obchodzi się dzień Świętej Łucji.
Jednym z symboli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia jest ubieranie choinki. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Na zakończenie zajęć wspólnie kolorowaliśmy i ozdabialiśmy papierowe choinki dawnymi i współczesnymi ozdobami.