Wartościowy projekt sprawił wiele radości
Od kwietnia do grudnia 2007 roku, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przeszło 2360 dzieci z Jasła i powiatu jasielskiego mogło wziąć udział w różnego rodzaju imprezach, spotkaniach, zabawach i konkursach.
Aby stymulować swój rozwój i pozyskiwać fundusze na nowe działania, nie obciążając przy tym budżetu miasta, pracownicy MBP w Jaśle przygotowują wiele projektów nowych przedsięwzięć, licząc na aprobatę i ich współfinansowanie przez powołane do tego instytucje. Złożony na początku 2007 roku projekt pt. „I śmiech czasami może być nauką – UŚMIECHNIĘTA AKADEMIA WARTOŚCI” uzyskał akceptacje i wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”. Dzięki temu w kwietniu 2007 roku Oddział dla Dzieci oraz Filia nr 1, 2 i 3 MBP w Jaśle mogły rozpocząć realizację kolejnego programu.
Celem zadania było propagowanie zdrowia emocjonalnego, wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży. Projekt służyć miał także promocji czytelnictwa i biblioteki, zwiększaniu zainteresowania współczesną literaturą polską dla dzieci i młodzieży oraz prezentować i popularyzować twórczość młodych artystów.
W poszczególnych miesiącach zajęcia poświęcone były różnym wartościom: odpowiedzialności, przyjaźni, współczuciu, odwadze, wytrzymałości, tolerancji, samodyscyplinie, rodzinie i lojalności. W trakcie zajęć uczestnicy unikając zbędnego moralizowania, przy pomocy dużej dozy humoru przyswajali sobie cenne wartości, które z pewnością zaprocentują w późniejszym życiu. Przeprowadzane zostały spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (m.in.: pedagogami, policjantami, strażakami) oraz spotkania autorskie z pisarzami książek dla dzieci i młodzieży: Grzegorzem Kasdepke, Martą Fox, Anną Onichimowską, Wiolettą Piasecką, Lidią Miś, Natalią Usenko, Ewą Nowak, Ewą Stadtmuller i rysownikiem Łukaszem Zabdyrem.
W ramach zadania zorganizowany został także: wyjazdy do Teatru „Maska” w Rzeszowie na spektakl „Czarnoksiężnik z krainy Oz” oraz spotkanie z aktorem w Muzeum Lalek Teatralnych (kwiecień 2007), przegląd kabaretów szkolnych w MDK w Jaśle (czerwiec 2007), warsztaty psychologiczne dla młodzieży (sierpień 2007, październik 2007), integracyjne spotkanie jasielskich uczniów i uczestników terapii zajęciowej prowadzonej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Foluszu (wrzesień 2007). W czasie wakacji odbywały się zajęcia z cyklu „Wakacje z uśmiechem” oraz wspólnie z MDK w Jaśle w Ogródku Jordanowskim zorganizowany został festyn „Pożegnanie wakacji”. Od września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli uczestniczyć w cotygodniowych zajęciach „Popołudniowe hece w bibliotece”. Ogłoszony i rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny na plakat reklamujący wybraną wartość.
Podczas ostatnich zajęć w ramach projektu, 14 grudnia 2007 roku Barbara Tora spotkała się w MBP w Jaśle z trzecioklasistami ze SP nr 4 w Jaśle. Uczniowie dyskutowali o lojalności, słuchali wierszy poetki, układali dla swoich kolegów oryginalne życzenia oraz przygotowywali świąteczne kartki.
Łącznie w projekcie udział wzięło 2364 dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.
Miejska Biblioteka w Jaśle przygotowała wystawę poświęconą realizacji projektu „I śmiech czasami może być nauką – UŚMIECHNIĘTA AKADEMIA WARTOŚCI”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wystawą odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.