4 grudnia 2017 roku nasza biblioteka miała przyjemność uczestniczyć w Warszawie w II Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w kulturze”. Rozmawialiśmy o znaczeniu wolontariatu z przedstawicielami instytucji kultury z całego kraju, wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach i mieliśmy okazję podzielić się naszymi doświadczeniami.
Tegoroczna konferencja zgromadziła w pięknych przestrzeniach Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie ponad 130 uczestników z 57 instytucji kultury z całej Polski. Wydarzenie, odbywające się pod hasłem "Wolontariat w kulturze: uczestnictwo, społeczność, rozwój" objął swoim patronatem honorowym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nad jego organizacją czuwało Narodowe Centrum Kultury, w partnerstwie z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wydarzenie otworzył panel dyskusyjny z udziałem: prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Izabelą Zychowicz, zastępcą dyrektora ds. muzealnych w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafałem Wiśniewskim, prof. UKSW, prezesem Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, Krzysztofem Kaczmarem oraz dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, Janem Ołdakowskim. Paneliści zwracali uwagę na znaczenie wolontariatu w Polsce, jego rolę w kształtowaniu życia społecznego oraz osobistego jednostki, mówili o potrzebie profesjonalizacji i inwestowaniu w rozwój wolontariatu w naszym kraju.
Podczas następnego panelu głos zabrali eksperci – koordynatorzy wolontariatu z wieloletnim doświadczeniem: Marta Walkowska-Lipko z Muzeum Powstania Warszawskiego, Agata Pietrzyk-Sławińska z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Anna Janus z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Agnieszce Szwajkowska z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Golczewie, Aleksandra Zając, koordynująca wolontariat podczas Slot Art Festival oraz Stefan Ogorzałek z Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Eksperci mówili o tym jaki jest ich przepis na udany wolontariat, jak ogromną rolę w budowaniu relacji z wolontariuszami odgrywa zaufanie i indywidualne podejście.
W kolejnej części konferencji uczestnicy wzięli udział w wybranych przez siebie warsztatach - poświęconych wolontariatowi młodzieży szkolnej, e-wolontariatowi, wolontariatowi międzypokoleniowemu, długofalowemu i międzynarodowemu.
Na zakończenie wydarzenia odbyła się sesja posterowa, podczas której zostało zaprezentowane pięć najciekawszych projektów nagrodzonych w konkursie grantowym. Nasza biblioteka zaprezentowała na niej działania, które odbyły się w ramach realizowanego przez nas projektu „Wolontariusz zadomowiony – 5 lat wolontariatu w MBP w Jaśle”.