Facebook ikonka prawy margines

Nie umieraj do jutra

,
Nie umieraj do jutra

Wacław Gluth-Nowowiejski: Nie umieraj do jutra. – Warszawa 2019.

Poruszająca lektura oparta na faktach, upamiętniająca mieszkańców stolicy – warszawskich Robinsonów, którzy nie opuścili miasta po klęsce powstania warszawskiego, lecz pozostali w zgliszczach, próbując przetrwać. Byli to  przede wszystkim ludzie uciekający przed egzekucją, powstańcy czy Żydzi. Ludzie ci żyli w nieustannym zagrożeniu, w ekstremalnie trudnych warunkach, bez dostępu do pożywienia i wody. Ukrywali się najczęściej w piwnicach lub na strychach. Zazwyczaj wybierali budynki najmocniej zrujnowane, którym nie groziło podpalenie lub wysadzenie przez niemieckie oddziały niszczycielskie.
Książka jest zbiorem dziesięciu opowiadań, a każde niesie ze sobą odrębną historię.
Osiem z tych opowiadań przedstawia prawdziwe wydarzenia, jedno jest miejską legendą, ostatnie zaś to przeżycia samego autora, który ciężko ranny w walce, zdołał przetrwać do wyzwolenia Warszawy.
Znajdziemy tu  historię Czesława Lubaszki – piekarza, który wykupił żydowską dziewczynę za pięć bochenków chleba i Panny X, która odgrywała rolę niedorozwiniętego mężczyzny, by ukryć przed wszystkimi swoją kobiecość, a także Aresa – mściciela z ruin, który postanowił popsuć szyki nazistom. Opowiadania zawierają notatki bibliograficzne i zdjęcia.
Nie jest to książka łatwa, ani lekka, lecz skłania do przemyśleń i do refleksji nad przeszłością.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych , Filii nr 1, Filii nr 2 oraz Filii nr 3.