W lipcu i sierpniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił wszystkich sympatyków przyrody, robotyki, jogi oraz nowych technologii na cykl wakacyjny W labiryncie traw, aby poznali ciekawe fakty na temat natury, które zainspirowały nas do różnorodnych twórczych aktywności.
Podczas zajęć literacko-artystycznych stworzyliśmy Łąkowe portrety, rozwiązaliśmy Dramaty z rabaty, czyli przyrodnicze zagadki, bawiliśmy się z Matematyczną gąsienicą, a z przyniesionych ziół, traw i kwiatów, wykonaliśmy niecodzienne portrety. Poznaliśmy kolorowych mieszkańców łąk, wykonaliśmy owady w kolorach lata oraz odtańczyliśmy motyli taniec.
Dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Jaśle dzieci otrzymały kolorowanki edukacyjne ”Kleszczowanki”, z których dowiedziały się m.in.: gdzie najczęściej możemy spotkać kleszcze, jak chronić się przed nimi oraz co zrobić, gdy zauważymy kleszcza na skórze.
Młodzież uczestniczyła w warsztatach Kolorowo i filmowo, podczas których zapoznała się z dwiema aplikacjami do animacji poklatkowej i tworzenia krótkich filmików. Aplikacja Stop Motion Studio pozwoliła nam na stworzenie prostych animacji, w których wyrastały fantastyczne budowle z kart, klapki same spacerowały po podłodze, a my zostaliśmy magikami wyczarowującymi przedmioty z powietrza. Podczas warsztatów z użyciem programu I Movie odnaleźliśmy i uwieczniliśmy magiczne zakątki, które udało nam się sfilmować w naszym mieście.
Na zajęciach z jogi dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa prawidłowe oddychanie, uczyły się porozumienia bez przemocy, praktykowały pozycje jogi, bawiły się w gry zespołowe oraz relaksowały się poznając dźwięki instrumentów etnicznych z całego świata.
Najmłodsi uczestniczyli w zajęciach Robotyka w bibliotece, na których poznali działanie zrobotyzowanych kul programowanych i sterowanych za pomocą tabletu, obejrzeli krótki film przedstawiający roboty najnowszej generacji wśród których były m.in.: ksenoboty - maszyny wykonane z materiałów biologicznych, a dokładniej z komórek macierzystych żab.
Uczestnicy wakacyjnych spotkań, obejrzeli również książki, w których autorzy pokazują jak piękna i wspaniała jest nasza przyroda i jak ważną rolę pełni w życiu każdego z nas.