Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny

poniedziałek, 22 sierpnia 2022
Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny

Choć Dni Wina dopiero przed nami, poetki i rękodzielniczki z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, rozmawiały 22 sierpnia 2022 o winie i tradycjach winiarskich jasielszczyzny.

Ziemia jasielska stała się ważnym regionem winiarskim w Polsce. Na terenie powiatu znajdują się między innymi: Winnica „Dwie Granice”, „Golesz”, „Jana”, „Jasiel”, „Jasło”, „MalGaleria”, „Milena”, „Vanellus”, „Winnica Ewy”.  Zawsze można tam liczyć na degustację i wspaniałe opowieści winiarzy.

Mówiąc o winie należy wspomnieć o Romanie Myśliwcu, pionierze jasielskiego winiarstwa, którego książki dostępne są w naszej Bibliotece. Ponadto w księgozbiorach znajdują się publikacje m.in.: Ewy Wawro, Janusza Mazurka, Jancisa Robinsona.

Teresa Macek, prezes Klubu opowiedziała o właściwościach zdrowotnych wina: Regularne spożywanie białego lub czerwonego wina, może zmniejszyć ryzyko występowania wielu chorób, między innymi: Alzheimera, Parkinsona, zawału serca, cukrzycy. Jego zbawienne właściwości trawienne są znane od wieków. Znakomicie też działa na trzustkę, a nawet zapobiega starzeniu się.

Poetki w swoich wierszach wychwalały jego zalety : ucieszy serce i żołądek, dobry napój „na trawienie i frasunek”, „rozwesela serca”, czerwone wino ma smak miłości i jest często kojarzone z cudem w Kanie Galilejskiej. Nie można jednak zapominać o wysiłku i ciężkiej pracy winiarzy.

Na zakończenie Teresa Macek przywołała znane powiedzenie: „Wielkie jest szczęście tego, kto ma dobrą butelkę, dobrą książkę i dobrego przyjaciela”.

GALERIA
Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 1Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 2
Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 3Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 4
Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 5Kluby: Wino w kulturze jasielszczyzny - Zdjęcie nr 6