O książce "Sońka" Ignacego Karpowicza - Waldemar Tokarczyk

,
O książce Sońka Ignacego Karpowicza - Waldemar Tokarczyk

Życie tytułowej Sońki dobiega kresu, ale zanim ona i jej towarzysze, suka Borbus Dwunasta i kot Jozik Dziewiąty Pasterz Myszy wydadzą ostatnie tchnienie wydarzy się w ich życiu nieoczekiwane.

Pojawi się na drodze Sońki młody mężczyzna, który gdyby nie jednoczesna awaria wszelkiej możliwej technologii, której używa, nigdy by do jej domu nie zawitał. Dwoje ludzi, których pozornie nic nie łączy, spotyka się jak dwie planety na wspólnej orbicie, następuje rzecz, która się nie zdarza w realnym świecie. On, Igor, zadbany, wręcz wymuskany reżyser teatralny, który ma w życiu praktycznie wszystko i ona, Sońka, której przez całe życie odbierano wszystko co bliskie i drogie, a nawet to co konieczne do przeżycia. Odzierano ją z poczucia bezpieczeństwa i intymności.

Los chciał, żeby życie Sońki nie minęło niezauważone, żeby biblioteka jej życiowych doświadczeń nie obróciła się w proch razem z tą, która przez kilkadziesiąt lat ją tworzyła. Igor okazuje się być tym, na którego Sońka czekała całe życie, aby opowiedzieć mu o swoich tragicznych losach, ale też o chwilach niezwykłego szczęścia, bo w życiu Sońki pojawiła się na krótko prawdziwa i w jej odczuciu odwzajemniona miłość.

„Sońka” to piękna poetycka opowieść o życiu pozornie przegranym, o upodleniu człowieka, o zepchnięciu na margines, ale też i o chwilach radości, czułości i szczęścia. A wszystko to rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych, obecnie i podczas drugiej wojny światowej, gdzieś na Podlasiu, w miejscu, zdawałoby się, zapomnianym przez Boga i ludzi.

Waldemar Tokarczyk DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle.

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych i Filii nr 2.