Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: „Polska przydrożna” – wystawa fotografii Piotra Mareckiego

27 września - 30 października 2021
Festiwal: „Polska przydrożna” – wystawa fotografii Piotra Mareckiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy fotografii Piotra Mareckiego „Polska przydrożna”. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym XV Jasielskiemu Festiwalowi Literackiemu i Regionalnemu pod hasłem „Poezja i proza na drogach i bezdrożach”.

Zdjęcia powstały podczas road tripu po Polsce w czerwcu 2019 roku. Autor spędził w samochodzie 15 dni i przejechał 4872 km. Omijał wielkie miasta, zabytki, kościoły, muzea,  nie poruszał się autostradami i drogami szybkiego ruchu. Jeździł tylko po Polsce powiatowej, drogami lokalnymi, leśnymi, polnymi, żwirowymi, szutrowymi etc. W trakcie tej nietypowej podróży nie używał GPS-a, często błądził, nierzadko wracał do tych samych miejscowości po kilka razy. Fotografowane były polskie atrakcje przydrożne: szyldy, mała gastronomia, sklepy, cepeeny, wyroby, dziwactwa. Wszystkie zdjęcia miały premierę na Instagramie.
Piotr Marecki – wychował się w Trzcinicy na Podkarpaciu, obecnie mieszka w  Krakowie. Jest profesorem na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się mediami cyfrowymi. Jest także redaktorem naczelnym wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tworzy literaturę eksperymentalną, m.in. boty, generatory tekstu, poezję flarf, gry. Autor książek drogi „Polska przydrożna” oraz „Romantika”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

Wystawa czynna od 27 września do 30 października 2021 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro.