Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2018 roku

,
Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2018 roku

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w 2018 roku otrzymała dofinasowanie aplikując do Programu Wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" - Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

Celem programu jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie liczby wypożyczanych publikacji, wzrostu liczby czytelników bibliotek oraz uatrakcyjnienie oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów.

Szczególny nacisk został położony na budowaniu nawyków czytelniczych poprzez ciągły dopływ nowości, możliwości systematycznego ubytkowania (aktualizacja zbiorów) a w konsekwencji poszerzenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Dzięki otrzymanej dotacji zbiory  MBP w Jaśle powiększyły się o 1593 egzemplarze. Zbiory Biblioteki Głównej zwiększyły się o 969 woluminów a do trzech filii przekazano 591 woluminów. Zakupiono 1560 woluminów i 33 audiobooki.

Księgozbiór Biblioteki został wzbogacony o wiele pozycji znanych i chętnie czytanych autorów powieści obyczajowej (Hanny Kowalewskiej, Natalii Sońskiej, Krystyny Mirek, Magdaleny Majcher, Sabiny Czupryńskiej, Agnieszki Olejnik i wielu innych).

Dla wielbicieli kryminałów, horrorów, sensacji  zakupiono książki Alka Rogozińskiego, Olgi Rudnickiej, Małgorzaty Rogali, Lisy Gardner, Aleksandry Marininy, Jeffery'ego Deavera, Petera Strauba, Joe Hill, Melissy Darwood, Shirley Jackson czy Stephana Kinga.

Uzupełniono również zbiory o wiele pozycji literatury faktu, autobiografii, pamiętników, wspomnień:  Krzysztof Pleśniarowicz Kantor: nigdy już tu nie powrócę, Kamil Bałuk Wodecki: tak mi wyszło, Katarzyna Surmiak-Domańska Kieślowski: zbliżenie, Katarzyna Czyńska Berezowska: nagość dla wszystkich, Joanna Puchalska Polki, które zmieniły wizerunek kobiety i in.

Amatorzy publicystyki otrzymali publikacje, w których autorzy dzielili się swoimi wrażeniami z obserwacji  codziennego życia w Polsce i na świecie (m. in.:  Magorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód, Iwona Szelezińska Kopnij piłkę ponad chmury, Maria Hawranek, Szymon Opryszek Wyhoduj sobie wolność;Marek Szymaniak Urobieni;  Emilia Smechowski My, super imigranci, Mateusz Ratajczak Łowcy z kotłowni)

Miłośników powieści historycznych ucieszył zakup książek:  Renaty Czarneckiej Ja, królowa, Marii Nurowskiej Pamiętnik znaleziony w Katyniu, Aliny Zerling-Konopki Kapryśne koło fortuny. Elżbieta żona Jagiełły, Grzegorza Wielgusa Pęknięta korona.

Uzupełniono zbiory Biblioteki o utwory laureatów nagród literackich i rankingów czytelniczych: Krystyny Kofty, Manueli Gretkowskiej, Daniela Odiji, Wiesława Myśliwskiego, Bianci Bellovej, Szczepana Twardocha, Wita Szostaka, Haruki Murakami' ego.

Dla ciekwych nowości w świecie medycyny, psychologii, pedagogiki nabyto wiele poradników:  Alison Beytien Autyzm na co dzień, Monika Parkinson, Shirley Reynolds Depresja u nastolatka, Sherazi Dean Sposób na alzheimera; Hanna Stolińska-Fiedorowicz Jelito drażliwe: leczenie dietą; Jan Grzegorczyk Posłańcy uśmiechu, Anders Hansen W zdrowym ciele, zdrowy mózg i in.

Nie zapomniano o młodych czytelnikach. Z myślą o nich zostały zakupione baśnie w nowych adaptacjach z ilustracjami znanych grafików i ilustratorów, opowiadania i powieści obyczajowe opisujące życie rówieśników oraz książki popularnonaukowe, pozwalające zrozumieć otaczający świat i zjawiska w nim zachodzące.

Dla osób z dysfunkcjami wzroku zakupiono 48 tytułów z serii Duże Litery oraz 33 audiobooki.