Wystawy: Kryzys. Plakaty Aleksandry Zajdel

06 maja - 16 czerwca 2013
Wystawy: Kryzys. Plakaty Aleksandry Zajdel

Seria plakatów Aleksandry Zajdel pt.: „Crisis” została zrealizowana w pracowni komunikacji wizualnej Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Praca bezpośrednio dotyczy kryzysu finansowego, z jakim w ostatnich latach borykały się kraje całego globu. Zagłębiając się w ten temat odszukamy informacje że kryzys spowodowany został pożyczkami, których udzielały banki przy wysokim ryzyku spłaty osobom o niewystarczających możliwościach finansowych i niskich zarobkach. Główne hasło serii „Live above the line” (żyj ponad kreską), to gra słowna opierająca się na zwrocie „życie na kreskę” (życie na kredyt). Apeluje ono bezpośrednio do rozsądnego korzystania z pożyczek bankowych. Ilustracje nawiązują do sytuacji, w jakiej znalazł się świat i nierozsądni kredytobiorcy. Podział formatu to przysłowiowa „kreska”, a sytuacje, w których znajdują się postacie z pola białego i czarnego, trudno pomylić.

Aleksandra Zajdel ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Ppłk. Modrzejewskiego w Jaśle. Aktualnie studiuje na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Razem z Albertem Kociubą zapoczątkowała działanie Klubu Inicjatyw Artystycznych „WSCHÓD” przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.