Wystawy: „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”

piątek, 10 marca 2023
Wystawy: „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, zaprasza do obejrzenia wystawy „Maria Konopnicka – życie, dzieło i duch”, którą prezentujemy dzięki uprzejmości autora – Pawła Bukowskiego, dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Maria Konopnicka to jedna z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, poetka, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka, działaczka patriotyczna i społeczna, autorka „Roty”.

Ekspozycja jest podsumowaniem obchodów jubileuszowych. Doceniając literacki dorobek i zaangażowanie w działalność patriotyczną Sejm RP ustanowił 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, a 23 maja obchodzono 180. rocznicę urodzin polskiej pisarki.

Paweł Bukowski ukazał Konopnicką przez pryzmat jej niezwykle bogatej twórczości  – jako autorkę liryków i pieśni o tematyce społeczno-patriotycznej, dzieł poetyckich i prozatorskich, wprowadzającą w utworach dla dzieci nowe wzorce estetyczne i wychowawcze, tłumaczkę (znała sześć języków) i publicystykę. Maria Konopnicka to także podróżniczka i Europejka. Zwiedziła ponad sto znanych miast, kurortów i mniejszych miejscowości, oglądając zabytki, poznając mieszkańców, inne kultury i obyczaje, które stanowiły inspirację dla jej twórczości.

W 1903 roku otrzymała osiemnastowieczny dworek w Żarnowcu – jako dar narodowy z okazji dwudziestopięciolecia pracy literackiej, który w okresie zaborów był najwyższym wyróżnieniem jakiego mógł dostąpić twórca.

Na uwagę zasługuje fakt, że do jej wierszy stworzyli muzykę znakomici kompozytorzy, m.in.: Mieczysław Karłowicz, Piotr Maszyński, Stanisław Niewiadomski, Feliks Nowowiejski, Zygmunt Noskowski.
Wystawę graficznie opracowała Iwona Wajda.

Wystawa czynna do 10 marca 2023 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.