Facebook ikonka prawy margines

Wystawy: „Światło i cień”

środa, 30 grudnia 2020
Wystawy: „Światło i cień”

Czytelników oczekujących w holu na skorzystanie z oddziałów Biblioteki czeka uczta wizualna. Dzięki uprzejmości Muzeum Zamoyskich w Kozłówce prezentujemy wystawę „Światło i cień”, poświęconą Biblii z ilustracjami Paula Gustava Doré.  Ekspozycja składa się z 11 plansz wraz z biogramem autora i wybranymi rycinami ze Starego i Nowego Testamentu.

Doré jest uważany za prekursora komiksu, najpłodniejszego i najważniejszego grafika XIX w. Nazwisko Doré stało się marką, zilustrował  ponad 200 książek z kanonu literatury światowej. Jednak nieśmiertelną sławę przyniosła mu Biblia, do której projekty grafik powstawały w latach 1864–1866 (łącznie 230 rycin, nad których wykonaniem pracowało czterdziestu rytowników) i  która do dzisiaj jest uważana za dzieło życia artysty.

Według krytyków, siłą prac Gustava Doré są ekspresyjność, drobiazgowość i niezwykle finezyjna kreska – czytamy we wstępie do wystawy.

Ten francuski ekscentryk, inicjator wielu towarzyskich biesiad, bywały na salonach wirtuoz skrzypiec, wykonał tytaniczną pracę, z której powstała oryginalna i okazała kolekcja. Prace artysty są wciąż poszukiwane przez antykwariuszy, znawców i wielbicieli jego talentu. Już za życia cieszył się sławą znakomitego ilustratora, który sztukę litografii wyniósł na wyżyny. Obserwował naturę wędrując po dzikich i romantycznych górskich przełęczach, co niewątpliwie wyostrzyło  percepcję i wrażliwość na detal. Potrafił uchwycić urok pustyni, gniewną burzę czy miękkie chmury tak, by oczarować widza.
Mamy nadzieję, że tych z Państwa, którzy zobaczą wystawę, również oczaruje.

Wystawa eksponowana w holu MBP w Jaśle do końca lutego 2021 r. w godzinach pracy Biblioteki.