Facebook ikonka prawy margines

Wystawy: Zachowane w pamięci

środa, 04 września 2019
Wystawy: Zachowane w pamięci

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaprasza do obejrzenia wystawy „Zachować w pamięci - Jasło i jaślanie w latach II wojny światowej”.

Tuż przed wojną Jasło liczyło około 15 tysięcy mieszkańców. Wraz z licznymi zabytkami było jednym z najładniejszych miast tej części Polski. Od samego początku wojny stało się też celem niemieckich ataków.  W mieście stacjonowały znaczne siły Wehrmachtu, znajdowały się komendantury policji, garnizonu wojskowego i gestapo. Było też więzienie - jedno z największych na Podkarpaciu, w którym Niemcy przetrzymywali tysiące polskich patriotów. Hitlerowcy rabowali i niszczyli dorobek jaślan, a Walter Gentz, starosta niemiecki Jasła, przebudował miasto na wzór niemiecki. Tragiczny był los mieszkańców Jasła, szczególnie pochodzenia żydowskiego, którzy byli więzieni, zsyłani do obozów zagłady i mordowani. Miejscem masowych mordów stał się m.in. las w Warzycach i obóz zagłady w Bełżcu, do którego wywieziono z jasielskiego getta Żydów. Odpowiedzią na represje i terror był ruch oporu, który prowadził wiele akcji sabotażowych i dywersyjnych, w tym tę najbardziej spektakularną - akcję odbicia więźniów z jasielskiego więzienia. Ostatnie miesiące wojny wyjątkowo tragicznie zapisały się w historii Jasła. Zarządzeniem starosty Gentza wszyscy mieszkańcy zostali wysiedleni a miasto zostało ograbione i zrównane z ziemią.

Wybuch wojny pogrzebał na zawsze plany i nadzieje mieszkańców Jasła i regionu, przekreślony został dorobek wielu  wcześniejszych pokoleń, zarówno w sferze duchowej jak i materialnej, jednak jaślanie okazali się niezłomni i dzień po dniu podnosili swoje miasto z gruzów.

Na wystawie zaprezentowano wspomnienia, zdjęcia i dokumenty z lat II wojny światowej. Składamy szczególne podziękowania wszystkim osobom, które udostępniły pamiątki ze swoich zbiorów rodzinnych.

Wystawa czynna wrzesień - listopad 2019 r. w holu MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.