Dla bibliotekarzy: Czytam ja, czytasz ty, czytaMY - za nami 26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

czwartek, 26 października 2023

26 października 2023 roku bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i bibliotek gminnych powiatu jasielskiego uczestniczyli w kolejnej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń w branży książkowej i wydawniczej w Polsce.

Patronką specjalną 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie była Wisława Szymborska, a ich mottem stał się fragment jej wiersza Urodziny: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Tegoroczne targi były jednym z najważniejszych i jednym z ostatnich wydarzeń Roku Szymborskiej, ustanowionego na pamiątkę 100. rocznicy jej urodzin, o czym przypominały witające gości plakaty z uśmiechniętą twarzą poetki. Obecność Noblistki naznaczona była również prezentacją książek jej autorstwa, wspomnień o autorce, publikacji biograficznych i różnego rodzaju gadżetów odnoszących się do jej twórczości.

Niepowtarzalny charakter wydarzenia świetnie oddawała myśl przewodnia zaczerpnięta z wiersza Szymborskiej. Targi były miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią do międzykulturowej i międzypokoleniowej wymiany myśli, poglądów, wrażeń i doświadczeń.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w licznych spotkaniach czy dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i zakupić interesujące ich tytuły, w tym również nowości, które niejednokrotnie jeszcze nie są dostępne w księgarniach. Szczególnie cieszy ogromna liczba młodych ludzi z torbami pełnymi książek, ustawiających się w kolejkach, żeby zdobyć dedykację od ulubionych autorów. Ogromne zainteresowanie wśród czytelników w różnym wieku oraz przedstawicieli branży szeroko związanej z książką tłumnie odwiedzający targi pokazały, że czytelnictwo w naszym kraju ma się całkiem dobrze.