Dla bibliotekarzy: Groza w bibliotece

środa, 09 października 2019
Dla bibliotekarzy: Groza w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle 9 października 2019 r. zorganizowała szkolenie „Groza nie musi być taka straszna – jak przyciągnąć młodzież do biblioteki za pomocą straszydeł starych i nowych?” Uczestniczyli w nim pracownicy bibliotek powiatu jasielskiego.

W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się o początkach strasznych opowieści, historii i prekursorach tego gatunku. Poznali charakterystyczne elementy thrillerów i horrorów, a także przedstawicieli klasycznej literatury grozy, np. Brama Stokera, Howarda Phillipsa Lovecrafta, Mary Shelley, Stefana Grabińskiego oraz ich najbardziej znaczące dzieła.

Bibliotekarze poszerzyli swoją wiedzę na temat współczesnych trendów w literaturze grozy i mistrzów tej dziedziny: Stephena Kinga, Deana Koontza, Grahama Mastertona i innych. Poznali także różne formy wykorzystania tekstów literackich. Przekonali się, że groza może przyciągać, a jej różne formy i odmiany –  np. komiksy, filmy i gry – mogą na dłużej zagościć w bibliotece.

Spotkanie poprowadził Marcin Białecki – absolwent dziennikarstwa i kultury mediów, trener „Good Books”, specjalista rynku książki i gier planszowych.