Dla bibliotekarzy: „Odwrócona piramida” czyli jak napisać dobry tekst

wtorek, 04 - czwartek, 06 lutego 2014
Dla bibliotekarzy: „Odwrócona piramida” czyli jak napisać dobry tekst

Jak napisać tekst, który zainteresuje czytelnika? Czym jest „zasada pięciu pytań”? Jak powinien brzmieć ciekawy tytuł? Na te i wiele innych pytań otrzymali odpowiedź pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. 4 i 6 lutego 2014 r. w Bibliotece odbyły się warsztaty z zakresu przygotowania informacji prasowych.

Uczestnicy poznali zasady konstruowania poprawnego komunikatu prasowego – dowiedzieli się jaka jest jego struktura, co powinna zawierać każda z części i czym jest zasada „odwróconej piramidy”. Poświęcono również uwagę kształtowaniu językowemu informacji prasowych, m.in.: zabiegom dynamizującym tekst czy unikaniu słownictwa specjalistycznego.

Części teoretycznej towarzyszyły praktyczne warsztaty pisania własnego tekstu, m.in.: zapowiedzi wydarzenia, recenzji książkowej i artykułu poświęconego zbiorom regionalnym. Warsztaty poprowadziła Dorota Woźnica i Agata Warywoda z MBP Jasło.