Facebook ikonka prawy margines

Jasielska Biblioteka doceniona za wydarzenie Tygodnia Bibliotek 2022

czwartek, 24 listopada 2022
Jasielska Biblioteka doceniona za wydarzenie Tygodnia Bibliotek 2022

Miło nam poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała wyróżnienie w konkursie na najciekawsze wydarzenie Tygodnia Bibliotek 2022 „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie docenił zorganizowane przez naszą Bibliotekę zajęcia „Dzień dobry! - Добрий день!”, które odbyły się w ramach Klubu Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Tym razem do stałych Klubowiczów dołączyły ukraińskie mamy wraz z dziećmi. Celem spotkania była integracja poprzez dobrą zabawę i wspólnie spędzony czas z osobami, które znalazły w naszym mieście schronienie przed wojną. W przygotowanie i przeprowadzenie zajęć włączyły się oprócz bibliotekarek z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, także zaprzyjaźnione z Biblioteką uchodźczynie – rękodzielniczka Tania i psycholożka Vita. Spotkanie rozpoczęło się głośnym czytaniem w języku polskim oraz w języku ukraińskim. Z przygotowanych materiałów Klubowicze wykonali metodą origami zakładki do książek, wzięli udział w zajęciach ruchowych, a na zakończenie spotkania wspólnie malowali swoje marzenia. Prace były bardzo kolorowe, a efekty zaskakujące dla właścicieli. Zajęcia były także okazją do przedstawienia działalności Biblioteki nowym użytkownikom – ukraińscy uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak zapisać się do Biblioteki i z niej korzystać, mogli też wypożyczyć książki w swoim języku z nowej kolekcji powstającej na potrzeby uchodźców z  Ukrainy.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku w dniach 8-15 maja organizuje ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.