Sztuczna Inteligencja w Bibliotece – szkolenie dla bibliotekarzy

wtorek, 05 grudnia 2023
Sztuczna Inteligencja w Bibliotece – szkolenie dla bibliotekarzy

5 grudnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle pracownicy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego wzięli udział w szkoleniu „Sztuczna Inteligencja w Bibliotece: Szanse. narzędzia i zagrożenia”.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest Sztuczna Inteligencja oraz poznali bazujące na tej technologii ciekawe narzędzia, które mogą być przydatne w pracy bibliotekarzy. W praktyce sprawdzili m.in. możliwości czatu GPT, który generuje treści tekstowe, w programie STORYBIRD.AI tworzyli własne książki z tekstem i obrazkami w wybranej stylistyce, wykorzystując SCRIBBLE DIFFUSION zobaczyli jak np. z prostego rysunku powstaje profesjonalna grafika, a za pomocą SUNO.AI „skomponowali” piosenkę na dany temat w ulubionym stylu muzycznym.

Szkolenie poprowadził Karol Baranowski - bibliotekarz roku 2019, pracuje w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz na 1/4 etatu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, w agendzie Arteteka, aktywnie działa w Stowarzyszeniu LABiB. Prowadzi lekcje biblioteczne i warsztaty dla dzieci i młodzieży, organizuje gry miejskie i gry biblioteczne. Szeroko interesuje się Internetem oraz możliwościami jakie dają nowoczesne technologie w pracy bibliotekarza.