Projekty: POLSKI! DO-MOWY! Kolejny projekt językowy w MBP w Jaśle

09 października - 30 listopada 2014
Projekty: POLSKI! DO-MOWY! Kolejny projekt językowy w MBP w Jaśle

Już po raz trzeci Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła mieszkańców regionu do jesiennych spotkań z językiem ojczystym. Po raz kolejny była okazja zagłębić się w niuanse polszczyzny i przekonać się, czy dobrze i sprawnie się nią posługujemy.

W trakcie projektu „POLSKI! DO-MOWY” na dzieci, młodzież i dorosłych będzie czekało wiele językowych inicjatyw. Odbyła się trzecia już edycja Dyktanda Regionalnego „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, w której zmierzyły się dzieci, młodzież i dorośli, a w trakcie oczekiwania na werdykt Dariusz Bugalski, dziennikarz radiowej „Trójki”, opowiedział „O sztuce rozmowy”. Podczas spotkania autorskiego z Joanną Olech, jedną z najbardziej cenionych autorek książek dla dzieci dowiedzieliśmy się, co ma wspólnego język z patriotyzmem.

Okazją do międzypokoleniowych zabaw językowych z głuchym telefonem na czele był „DO-MOWY Wieczór Językowy”, oraz spotkania i zajęcia dla najmłodszych propagujące poprawność językową. Poznaliśmy także wyniki obserwacji na temat języka jaślan przeprowadzonych przez laureatki Jasielskiej Ligi Naukowej z Lotosem.  Wszyscy pasjonaci języka ojczystego  mogli sprawdzić się w quizach na naszej stronie internetowej i fanpage’u na portalu Facebook.

Partnerem projektu POLSKI! DO-MOWY jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad projektem objęli: Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Radio Trendy, oraz portale: Jaslo4u.pl, TerazJaslo.pl, TwojeJaslo.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl i WirtualneJaslo.pl.