Facebook ikonka prawy margines

Projekty: O polszczyźnie jaślan

wtorek, 25 listopada 2014
Projekty: O polszczyźnie jaślan

25 listopada 2014 r. gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle były Maja Piskadło i Ewelina Mastej – laureatki I edycji Jasielskiej Ligi z Lotosem, które w swoim projekcie badawczym zajęły się polszczyzną jaślan. Tym rodzimym tematem podsumowaliśmy projekt „POLSKI! DO-MOWY!”.

W przedstawionej prezentacji Maja Piskadło i Ewelina Mastej opowiedziały o badaniach przeprowadzonych podczas projektu – ankietach wśród uczniów Gimnazjum nr 1, urzędników, policjantów i mieszkańców Jasła. Prześledziły także język jasielskich stron i forów internetowych oraz wytropiły językowe błędy w ogłoszeniach i na witrynach sklepowych. Na szczęście wyniki przeprowadzonego przez nie testu językowego pokazały, że z polszczyzną jaślan wcale nie jest źle - wśród osób młodych wzrasta poziom świadomości językowej, u osób dorosłych jest on względnie wysoki.

Cieszymy się tym bardziej, że zostały też zauważone działania MBP w Jaśle na rzecz języka ojczystego a Biblioteka jako organizator projektów językowych była ważnym miejscem na mapie projektu „Mówi się, ale jak”. Uczestnicy spotkania wzięli udział w ożywionej dyskusji z autorkami projektu i podsunęli tematy do dalszych badań nad polszczyzną jasielszczyzny.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu językowy POLSKI! DO-MOWY! Partnerem projektu jest Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad projektem objęli:  Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Radio Trendy, oraz portale: Jaslo4u.pl, TerazJaslo.pl, TwojeJaslo.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl i WirtualneJaslo.pl.