Finał Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

wtorek, 13 maja 2008
Finał Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Filtr wrażliwości naszego umysłu

Po raz trzynasty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Jasło zorganizowali Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.

Informacja o tegorocznej edycji konkursu dotarła do osób zainteresowanych twórczością literacką w całej Polsce. W XIII edycji KLTDiM wzięło udział  258 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, którzy zgłosili na konkurs 511 utworów. Tradycyjnie prace oceniały dwa zespoły jurorskie - jury profesjonalne w składzie: Aleksandra Dacyl - polonistka, Grzegorz Kociuba - poeta, krytyk literacki i polonista, Mariusz Kalandyk - poeta, współredaktor kwartalnika „Nowa Okolica Poetów”  oraz Jan Tulik - poeta i prozaik, oraz jury rówieśnicze wybrane spośród czytelników Oddziału dla Dzieci (w grupie I - Klaudia Wojtas i Witold Grygiel, w grupie II – Katarzyna Witalis i Mirosław Roś, w grupie III - Olga Sikora i Paulina Palar , w grupie IV - Joanna Potrawska i Witold Pankiewicz).

Ceremonia wręczania nagród odbyła się 13 maja 2008 r. w sali widowiskowej JDK. W uroczystości finałowej – prowadzonej przez Dyrektor MBP w Jaśle Małgorzatę Piekarską oraz Kierownika Oddziału dla Dzieci Grażynę Łach - uczestniczyło około 350 osób: laureatów i uczestników konkursu, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, rówieśników i zaproszonych gości.

Podczas uroczystości na temat prac konkursowych wypowiadali się członkowie jury, wyjaśniając co najbardziej  ich zachwyciło i skłoniło do wyróżnienia i nagrodzenia wybranych utworów. Zwracaliśmy uwagę na te utwory, które odznaczały się niepowtarzalnością patrzenia  na świat,  umiejętnością przekazywania emocji i wartości, które towarzyszą nam w życiu oraz sprawnością wyrażania tego wszystkiego w pięknym, ciekawym i zaskakującym języku  - wyjaśniała Aleksandra Dacyl. Sprawność i skuteczność językową laureatów chwalił również Grzegorz Kociuba. Mariusz Kalandyk zwrócił uwagę na świeżość i dynamikę wyobraźni, intuicję literacką i warsztatowe umiejętności: Dzięki warsztatowi dochodzi się do tego, co ludzie nazywają pięknem. Piękno ma różne oblicza i to piękno czasem pachnie brzydotą, a we współczesnej estetyce ta brzydota też ma swoje ważne walory. Jan Tulik zauważył iż młodzi twórcy często czerpią wzory z mediów, Internetu i utworów ulubionych pisarzy, a najważniejsze w twórczości jest to co pokazujemy osobiście; najważniejsze jest pokazywanie świata przez filtr wrażliwości naszego umysłu – podkreślił juror.

Aleksandra Dacyl gratulując laureatom i uczestnikom konkursu niebywałej wyobraźni i wrażliwości, zwróciła również uwagę na ich odwagę: Cieszymy się, ze młody człowiek, chce się dzielić swoimi przeżyciami i chce by jego prace były poddawane ocenie przez rówieśników oraz osoby dorosłe. Do udziału w konkurach literackich oraz poddawania swoich prac ocenie innych, zachęcał również Mariusz Kalndyk: nie wstydźcie się pytać, nawet gdy macie w nosie dobre rady wapniaków. Nie wstydźcie się pytać różnych ludzi o to, co im się podoba w życiu w sensie literackim i artystycznym ... nawet po to by to później odrzucić!

Dyplomy i nagrody wręczali laureatom zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta Jasła - Leszek Zduński oraz przedstawiciele jury profesjonalnego.

Uroczystość uświetnił występ Trio Gitarowego Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle, pod kierunkiem Jarosława Stompla.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała tomik prezentujący utwory laureatów. Tegoroczny tytuł tomiku – Granice znaczeń - jest fragmentem wiersza laureatki III miejsca w tej kategorii, w grupie uczniów szkół średnich – Grety Wardęgi. Z tekstami nagrodzonych utworów przez jury profesjonalne można zapoznać się oglądając wystawę pt. Granice znaczeń, znajdującą się w holu biblioteki. Wystawa prezentuje również prace plastyczne wykonane w Oddziale dla Dzieci i trzech filiach MBP w Jaśle w ramach całorocznego cyklu zajęć „Popołudniowe hece w bibliotece”. Wystawę oglądać można do 31 maja 2008 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

Finał XIII KLTDiM zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Podkarpackiego.

XIII Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Prace nagrodzone przez jury profesjonalne:

Grupa I (kl. 1 – 3 szkoły podstawowej)

I miejsce   –  Szymcio – Szymon Zieliński, kl.3 SP nr 4 Jasło - za cykl wierszy

II miejsce  – Żółwik – Dariusz Adamczyk, kl.3 SP nr 4 Jasło – „Jesienny liść”

III miejsce – Pati3 – Patrycja Goleń, kl. 2 SP nr 4 Jasło – „Kłody pod nogami poety”

Wyróżnienie:

Chmurka – Katarzyna Krupa, kl. 3 SP nr 4 Jasło – „Kolorowy śnieżek”

Zółwik2 – Anna Nogaj, kl. 3 SP nr 4 Jasło – „Co to jest Polska?”

Opowiadania:

I miejsce   –   Funia – Anna Strzępek, kl.3 SP Dobrzechów – „Przyjaźń jednego lata?”

II miejsce  –  Szczotek – Kacper Słowik, kl.3 SP nr 4 Jasło – „Wybrałem diabła”

III miejsce –  Zajączek – Patrycja Zając, kl. 3 SP Święcany – „Kredki Piotrusia”

Wyróżnienie:

Mruczek – Olga Wardęga, kl.3 SP nr 2 Jasło – „Coś leżało na ulicy”

Grupa II (kl. 4 – 6 szkoły podstawowej)

I miejsce   –   Miły – Miłosz Krajenta,  kl. 5 SP nr 4 Jasło –  za cykl wierszy

II miejsce ex aequo:

• Charlotte – Karolina Gajecka, kl. 6 ZSM nr 1 Jasło – „Filiżanka miłości”
  • Valixy - Agnieszka Bełda, kl. 5 SP nr 4 Jasło – „Babci z okazji 80 urodzin”

III miejsce ex aequo:

• Michał – Monika Konieczna, kl. 6 ZSM nr 2 Jasło – „Szkoła marzeń”
  • Misiek2 – Sonia Zwoleńska,  kl.5 SP nr 4 Jasło – „Sosna i grzyb”