Konkursy: Nie ma pisania bez czytania! XIX Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży rozstrzygnięty

wtorek, 13 maja 2014

13 maja 2014 roku w sali widowiskowej JDK odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, zorganizowanego po raz XIX przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Jaśle.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 408 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, którzy nadesłali 892 utwory. Prace autorów oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Mariusz Kalandyk – poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny „Kwartalnika Edukacyjnego”, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki, polonista oraz Jan Tulik – poeta, prozaik, dramaturg, eseista. Od lat jesteśmy zbudowani poziomem nadsyłanych prac na jasielski konkurs – powiedział przewodniczący jury Grzegorz Kociuba. Juror podzielając opinię, iż nie ma pisania bez czytania zauważył wpływ zamiłowania do lektury książek, znajdujący swe odzwierciedlenie w utworach laureatów. Czytanie i pisanie spajają się ze sobą. Trud lektury dostrzegamy od lat wśród laureatów piszących na konkurs – podsumował oceniający prace.

Czym dla samych piszących był udział w konkursie i jak rozpoczęła się ich przygoda z pisaniem? Spytaliśmy laureatów i towarzyszących im najbliższych. Poezja to dobra zabawa – powiedziała Zuzanna, finalistka z Dębnicy Kaszubskiej, doceniając pracę swoich nauczycieli, którzy na co dzień motywują ja do rywalizacji w konkursach literackich. Dla  Marii z Krakowa źródłem pomysłów na wiersze i opowiadania oraz sposobem porządkowania świata jest pisanie pamiętnika. Z kolei zamiłowanie do czytania pozwala jej poszerzać słownictwo. Babcia Michała z Otwocka jest dumna z wnuka. Zarówno babcia jak i mama laureata doceniają wkład pracy polonistki, która mobilizuje go do pisania.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczyli Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, Zastępca Burmistrza Leszek Znamirowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal oraz Podkarpacki Wicekurator Oświaty Antoni Wydro. Po części oficjalnej finału laureaci i goście wysłuchali koncertu piosenki poetyckiej w wykonaniu Ani Brody i Iwony Sojki. Finaliści mieli także możliwość odbycia indywidualnych rozmów i konsultacji literackich z jurorami XIX edycji OKLTDiM.

Z fragmentami nagrodzonych utworów można zapoznać się odwiedzając wystawę prac laureatów prezentowaną w holu biblioteki do 30 czerwca br. Obsługę fotograficzną finału zapewnił Łukasz Rak.

Lista laureatów XIX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży:

Grupa I
klasy 1 – 3 szkoły podstawowej

I miejsce – Piórko – Julia Kocot, kl. 1 ZSP Lindów – Ptasie oczekiwania
II miejsce – Szwedka – Katarzyna Szwedo, kl. 3 ZS nr 3 SP nr 3 Lubin – zestaw wierszy
III miejsce – Michał 2 – Michał Rychlik, kl. 2 SP nr 277 Warszawa – zestaw wierszy

Wyróżnienia:

Pierwszaczek – Jakub Miklus, kl. 1 ZS nr 3 PSP nr 12 Stalowa Wola – zestaw wierszy
Szarlotka – Milena Gajda, kl. 3 ZS SP Szebnie – zestaw wierszy

Opowiadania:

I miejsce – Misiek 2 – Michał Witusik,  kl. 3 SP nr 2 Jasło – Michał, nie jedz śniegu!
II miejsce – Cyranka – Eliza Bieniaszewska, kl. 3 SP nr 350 Warszawa – Ostrożnie z ogórkiem, odważnie z kaktusem
III miejsce – Kaktus – Maciej Orłowski, kl. 3 SP nr 1 Otwock – Przygody Łatka

Mercia – Maria Mycek, kl. 3 ZSS nr 1 Kraków – Pewnego deszczowego dnia
Pluszanka – Martyna Kulejewska, kl. 1 ZSP Lindów – Pluszowy pamiętnik Lili