Konkursy: Święto literackiej wrażliwości – Finał „Lirycznego Jasła”

czwartek, 14 września 2017
Konkursy: Święto literackiej wrażliwości – Finał „Lirycznego Jasła”

14 września 2017 poznaliśmy laureatów  XXII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości  Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. Młodzi twórcy otrzymali nagrody podczas uroczystego Finału, który odbył się na Sali widowiskowej JDK.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 288 osób, które nadesłały 402  wiersze i 203 opowiadania, a nagrodzonych zostało 41 laureatów. Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły Aleksandra Dacyl, wieloletni juror Konkursu i Dorota Woźnica, pełniąca obowiązki dyrektora  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

W swoim wystąpieniu Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech zauważyła, że w czasach SMS-ów, krótkich wpisów na Facebook’u cieszy fakt, że są jeszcze młodzi ludzie, którzy potrafią i chcą opisać w sposób literacki rzeczywistość, powstającą w ich wyobraźni. Grzegorz Kociuba, przewodniczący jury, porównał Konkurs do wieloetapowego wyścigu kolarskiego, którego poszczególne odcinki cechuje różnorodność. Zwrócił uwagę na wysoki poziom prac nadsyłanych przez młodych twórców, świadczący o ich talencie i oczytaniu, ponieważ różne formy takie jak: kryminał, fantasy, science fiction wymagają znajomości konwencji  i cech gatunkowych, czego bez czytania utworów danego rodzaju nie sposób zdobyć. Krytycyzm, analityczność, egzystencjalne pytania – to atrybuty utworów tegorocznych finalistów Konkursu. Jego zdaniem młoda twórczość literacka ma się dobrze.
Mariusz Kalandyk, członek jury, dostrzegł ważność budowania osobowości młodego człowieka, która odbywa się przez czytanie i tworzenie własnych opowieści. Wśród młodych twórców są tacy, którzy tworzą własne światy jak i wnikliwi obserwatorzy otaczającej ich rzeczywistości. Wszystkich cechuje literacka wrażliwość.

Nagrody wręczali Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk, jurorzy Grzegorz Kociuba i Mariusz Kalandyk. Uczestnicy gali obejrzeli konkursową wystawę,  wysłuchali fragmentów twórczości laureatów w wykonaniu recytatorów Sceny Słowa JDK, oraz przenieśli się w świat poezji śpiewanej za sprawą zespołu Moria, którego występ uświetnił finał.

Współorganizatorem Finału był Jasielski Dom Kultury.

Lista osób nagrodzonych w XXII Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”

Kategoria I
szkoły podstawowe

Kuba. M – Jakub Miklus, kl. 4 ZS nr 3 PSP nr 12 Stalowa Wola – cykl wierszy