Facebook ikonka prawy margines

Relacja z XV Finału Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

wtorek, 11 maja 2010
Relacja z XV Finału Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

Po raz piętnasty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Jasło zorganizowali Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.

Rzecz w tym, że pisać literaturę to coś więcej niż pisać, choćby i świetnie. Literatura to jak mistyczna Triada – łączy w sobie wrażliwość, wyobraźnie i myśl autora. Jak te proporcje wobec siebie istnieją – pewnie byłaby to dyskusja w tym miejscu jałowa. Lecz one są. I wtedy dzieje się sztuka. Wtedy po norwidowsku trzeba „odpowiednie dać rzeczy słowo..”. Ale jakie słowo? Jak je znaleźć? (...) Może aby „odpowiednie dać rzeczy słowo” trzeba szukać słów w gąszczu słów, z tego „lasu” słów wybrać to jedyne. S ł o w o – tak poeta, Jan Tulik we wstępie do tomiku prezentującym utwory laureatów XV KLTDiM pisze o istocie sztuki zwanej literaturą.

Lektura tomików, stanowiących pokłosie kolejnych edycji, pozwala stwierdzić, że konkurs cieszył się od początku sporym zainteresowaniem – zauważył Grzegorz Kociuba. W 15 edycjach  udział wzięło 3157młodych ludzi z całej Polski, którzy nadesłali 8560 (!) utworów. W jednym roku napływa tych prac więcej niż setki, w innym „tylko” kilka setek. Ilośc nadesłanych prac mówi raczej o zaangażowaniu w konkurs. Najwyższa jest ich jakość, emocjonalna i artystyczna wartość. To trochę jak z plonem na roli: Jednego roku napływa sporo udanych wierszy, w innych polać soczystej prozy – tłumaczy Jan Tulik.

Prace nadesłane na piętnastą edycję konkursu oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl - polonistka, Grzegorz Kociuba - poeta, krytyk literacki i polonista, Mariusz Kalandyk - poeta, współredaktor kwartalnika „Nowa Okolica Poetów”  oraz Jan Tulik - poeta i prozaik.

Ceremonia wręczania nagród odbyła się 11 maja 2010 r. w sali widowiskowej JDK. W uroczystości finałowej – prowadzonej przez pomysłodawcę i głównego organizatora konkursu, Dyrektor MBP w Jaśle Małgorzatę Piekarską uczestniczyło około 200 osób: laureatów i uczestników konkursu, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, rówieśników i zaproszonych gości.

Podczas uroczystości na temat prac konkursowych wypowiadali się członkowie jury, wyjaśniając co najbardziej  ich zachwyciło i skłoniło do wyróżnienia i nagrodzenia wybranych utworów. W śród autorów najmłodszych widać dużą sprawność językową, ale też autentyczność radość pisania: bawienie się układaniem wierszy oraz opowiadań. Najmłodszych autorów inspirują bajki i baśnie, ale umieją także obserwować naturę oraz portretować swoich najbliższych – zauważył Grzegorz Kociuba. Aleksandra Dacyl, podczas omówienia prac uczniów ze szkół podstawowych podkreślała rolę, jaką w poezji i  prozie najmłodszych pełni wyobraźnia. Wiersze gimnazjalistów pokazują z jednej strony ich fascynacje literackie (podpatrywanie stylu znanych poetów i pisarzy), z drugiej stanowią próby własnego języka, w którym piszący starają się wypowiedzieć intensywność własnych przeżyć – twierdzi Kociuba. Podobnie wypowiadał się o utworach laureatów ze szkół ponadgimnazjalnych: Te nagrodzone z powodzeniem mogły znaleźć się na łamach profesjonalnych pism literackich. Widać w tych utworach dużą kulturę literacką, ale także charakter i temperament piszących oraz autentyczny spór ze światem. Mariusz Kalandyk przyznał, iż zazdrości laureatom ich talentu  - Gdy czytam wasze utwory, zazdroszczę Wam. Zazdroszczę tego, co Was czeka w przyszłości. - mówił.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Dysonans z Krosna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała tomik prezentujący utwory laureatów. Tegoroczny tytuł tomiku –Nieoczywiste myśli- jest zaczerpnięty z wiersza Weroniki Kosiby „Liryczna cisza” - laureatki I miejsca w tej kategorii, w grupie uczniów szkół średnich .

Z tekstami nagrodzonych utworów w XV KLTDiM można zapoznać się oglądając wystawę pt. Nieoczywiste myśli, znajdującą się w holu biblioteki.  Wystawa prezentuje ponadto pokłosie piętnastu lat Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, obejrzeć można m. inn: tomiki, fotografie oraz materiały promocyjne związane z poszczególnymi konkursami.  Wystawę oglądać można do 31 maja 2010 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

 

Grupa I

(kl. 1 – 3 szkoły podstawowej)

Wiersze:

I miejsce – Czarna Kobra –Dominik Ziomek, kl. 2 SP nr 4 Jasło – Skrzacia opowieść...

II miejsce – Pilot – Mikołaj Kilar, kl. 1 SP Dobrzechów - Mróz

III miejsce – Poeta – Arkadiusz Rybka, kl. 1 SP Dobrzechów - Sikoreczka

Opowiadania:

I miejsce – Flora – Katarzyna Krysa, kl. 3 SP nr 4 Jasło – Nowe przygody Błyszczka

II miejsce – Gabi – Gabriela Bieleń, kl. 3 ZSM nr 3 Jasło – Z pamiętnika Gabrysi

III miejsce – Dąbrówka – Marta Papierz, kl. 1  SP nr 2 Myślenice – Dobre duszki

Grupa II

(kl. 4 – 6 szkoły podstawowej)

Wiersze:

I miejsce – Miss M – Maja Piskadło, kl. 5 ZS Szebnie - Muzyka

II miejsce – Angel – Aleksandra Przetacznik, kl. 5 SP nr 1 Jasło - Chmury

III miejsce – Cebulka – Natalia Cebula, kl. 6 PSP nr 12 Stalowa Wola – To też twój świat

Opowiadania:

I miejsce – Wieczny poszukiwacz – Wojciech Hałucha, kl. 6 SP nr 1 Jasło – Włócznia Kalindora

II miejsce – Mati – Martyna Bek, kl. 4 ZS Szebnie - Rozstania

III miejsce – Szymoniasty – Szymon Dolny, kl. 4 SP nr 1 Jasło – O zbroi chochlików, rycerzu i królach polskich

 

Grupa III

(gimnazja)

Wiersze:

I miejsce – Euterpe – Karolina Chyła, kl. 2 ZSGLiZ Byczyna  – cykl wierszy

II miejsce – Charlotte – Karolina Gajecka, kl. 2 ZSM nr 3 Jasło – cykl wierszy

III miejsce – Poema – Natalia Augustyn, kl. 3 Publiczne Gimnazjum Dębowiec – cykl wierszy

Opowiadania:

I miejsce – Dora 17 – Dorota Smułkowska, kl. 3 Gimnazjum Sportowe nr 57 Warszawa – Może morze...

II miejsce – Charlotte - Karolina Gajecka, kl. 2 ZSM nr 3 Jasło – Cztery historie

III miejsce – Caroline – Karolina Vander Zwaag, kl. 3 Społeczne Językowe Gimnazjum Opole -  Spójrz inaczej

Grupa IV

(szkoły średnie)

Wiersze:

I miejsce – (nie)przezroczysta – Weronika Kosiba, kl. 3 I LO Jasło – cykl wierszy

II miejsce – Atramenciarz – Albert Kociuba, kl. 2 II LO Jasło – cykl wierszy

III miejsce – Lustrzana – Oliwia Florczak, kl. 1 I LO Jasło – cykl wierszy

Opowiadania:

I miejsce – Edi – Adam Bełda, kl. 3 I LO Jasło - Kubuś