Facebook ikonka prawy margines

Aktualności - archiwum 2009

 • Spotkanie z Barbarą Powroźnik
  16 kwietnia 2009
  Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała spotkania z syberyjskimi zesłańcami. Towarzyszą one wystawie „Nasze jasielskie korzenie – Sybiracy”. 16 kwietnia br. odbyło się spotkanie z Barbarą Powroźnik autorką wspomnień "Między nocą rozpaczy a świtem nadziei” oraz wydaną z Jerzym Bernhardtem „Idziem od Międzygórza poprzez Sybir, po Jasło i Olsztyn”. Urodziła się w 1929 roku w Międzygórzu na Nowogródczyźnie, gdzie jej rodzice Franciszek i Apolonia prowadzili nowoczesne gospodarstwo rolne. W 1940 r. jedenastoletnia Barbara wraz z matką i rodzeństwem została wywieziona w syberyjskie lasy. Matka w ostatniej chwili chwyciła obraz Ostrobramskiej Madonny, do którego modlili się w chwilach zwątpienia i który towarzyszył im przez całe zesłanie. W nim to autorka upatruje swoje ocalenie. Wśród natłoku wspomnień wyłania się scena, której była świadkiem, kiedy polski żołnierz składał broń z okrzykiem „Jeszcze Polska…”. Za ten gest otrzymał od Rosjanina kopniaka w twarz. „Tak została zdeptana godność człowieka, żołnierza i Polski”.
 • Spotkanie z Anatolem Diaczyńskim
  07 kwietnia 2009
  W ramach wystawy „Nasze jasielskie korzenie - Sybiracy” 7 kwietnia 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim, repatriantem z Kazachstanu. Na spotkaniu obecni byli również Władysław Kuźma Prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Jaśle oraz Konstancja Strusiewicz, repatriantka z Kazachstanu.
 • Wystawa: Nasze jasielskie korzenie - Sybiracy
  03 kwietnia 2009
  3 kwietnia 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Nasze jasielskie korzenie – Sybiracy”. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Koła Terenowego Sybiraków w Jaśle m.in. Władysław Kuźma, Prezes Koła oraz Barbara Powroźnik, Ewa Sobota-Grün, Konstancja Strusiewicz, Anna Szyszkowska, Stanisław Słowik, Stanisław Giebułtowski oraz Janina Brzozowska, Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Gorlicach i Józef Bajorek, sekretarz Urzędu Miasta Jasła.
 • 03 kwietnia 2009
  Szóstego kwietnia 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się podsumowanie akcji „Całe Jasło czyta dzieciom” za rok szkolny 2007/2008. Było ono okazją do podziękowania osobom, firmom i instytucjom, które na różne sposoby wspierały działania MBP w naszym mieście i powiecie w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
 • Dlaczego dziennikarze powinni być bezstronni?
  17 marca 2009
  Czy artykuł dla kobiety pisze się tak samo jak artykuł dla dziecka? Co to jest adiustacja? Czy do każdego wywiadu trzeba się przygotować? Czy felieton to najłatwiejsza forma dziennikarska? To zaledwie pięć z bardzo wielu pytań na które próbowali odpowiedzieć przyszli dziennikarze podczas spotkania z Małgorzatą Karoliną Piekarską.
 • Czerpalnia wiedzy i przyjemności
  10 marca 2009
  10 marca 2009 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zmieniła się w magiczną, pachnącą ziołami, średniowieczną wytwórnię papieru.
 • Hołd złożony słowu czyli „Nocny pociąg do Lizbony” Pascala Mercier
  03 marca 2009
  3 marca 2009 r. w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja na temat książki Pascala Mercier „Nocny pociąg do Lizbony”. Autor, który urodził się w Bernie tam też osadził część fabuły. Resztę zaś usytuował w magicznej Lizbonie. Główny bohater Rajmund Gregorius pod wpływem nagłego impulsu podejmuje podróż do Portugalii. Świadomość kurczącego się czasu przyspiesza decyzję. „Mój czas upływa i możliwe, że nie zostało go wiele”. W berneńskiej księgarni kupuje książkę portugalskiego lekarza Amadeo de Prado, która staje się dla niego swoistym przewodnikiem po Lizbonie i własnym życiu.
 • Śnieżne szczyty Himalajów
  26 lutego 2009
  26 lutego 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Piotrem Gogoszem, które było kontynuacją relacji z podróży po Indiach i Nepalu.
 • Flora i fauna Beskidu Niskiego
  24 lutego 2009
  24 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościli Agnieszka i Damian Nowakowie, autorzy albumu „Beskid Niski”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literacki alfabet” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • 20 lutego 2009
  O tym jak dobry Josza mógł zostać cesarzem, co można uszyć ze starej kamizelki oraz gdzie można znaleźć największy na ziemi kotlet schabowy opowiadał jasielskim uczniom podczas niezwykłego spotkania Michał Malinowski.
Katalog online
Info

Newsletter
By otrzymywać informacje o spotkaniach, imprezach i nowościach w Bibliotece, zachęcamy do subskrypcji naszego newslettera:
Zapisz
Wypisz
Kalendarz
lipiec 2022
pn wt śr cz pt so nd
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31