Akcje: Biblioteczne to i owo – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Filii nr 2

piątek, 27 września 2019

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest on okazją do podkreślenia wartości czytania najmłodszym. W tym celu bibliotekarki z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w tygodniu poprzedzającym to święto odwiedziły dzieci w Przedszkolu Miejskim nr 6.

Czytanie dzieciom to czas przeżywania, rozmawiania, poznawania i wspólnej zabawy. Czytane historie rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i wzmacniają poczucie wartości. Przedszkolaki poznały przygody Basi z książki Zofii Staneckiej „Basia i przedszkole”,  Zuzi z książki Ireny Landau „Zuzia i piesek w kratkę” oraz Kici Koci z książki Anity Głowińskiej „Kicia Kocia w przedszkolu”.

Dzieci obejrzały też nowości książkowe dostępne w bibliotece.  Wykonywały polecenia zawarte w książkach, ćwiczyły spostrzegawczość  i refleks odnajdując zagubione zwierzaki. Zaglądały do wnętrza gigantycznych pojazdów  w książce z klapkami. Wyruszyły w trójwymiarową podróż śladem różnych wynalazków: mogły zajrzeć do wnętrza maszyny parowej, zobaczyć start balonu i poznać mechanizm działania prasy drukarskiej. Poznały Przeplatalińskich, którzy są sympatyczni, kolorowi  i troszkę dziwaczni. Podziwiały głębię oceanu i tropikalny las – pełen dzikich zwierząt i kolorowych ptaków – przy pomocy książek przestrzennych. Odkrywały okienka i bawiły się z bohaterami Psiego Patrolu. Maluchy rozwijały sprawność manualną dzięki ruchomym elementom wewnątrz książeczek. Książki z pięknymi, kolorowymi ilustracjami z mnóstwem szczegółów stały się gwarancją dobrej zabawy, przy której szybko upływał czas.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.