XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek za nami. W tym roku odbywał się pod hasłem: #biblioteka. Filia nr 2 MBP w Jaśle w dniach 9-14 maja 2019 r. tętniła życiem.
Z pytaniami – Dlaczego widzimy kolory? Kiedy na niebie pojawia się tęcza? Jaki kolor ma światło? – zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 podczas zajęć Świat w barwach tęczy – kolorowe czary. Przedszkolaki nie mogły uwierzyć, że są tylko trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski. Wszystkie inne barwy powstają w oku z połączenia tych trzech. To faktycznie czary – powiedział Mikołaj. Dzieci w skupieniu wysłuchały opowiadania „Historia tęczy” z książki „Mądrość serca”. Dowiedziały się, że tęcza powstaje wtedy, gdy Słońce oświetla zza naszych pleców krople deszczu przed nami. Tęcza ma kształt łuku, a gdyby nie ograniczała jej powierzchnia Ziemi, miałaby kształt koła. Dzieci próbowały zapamiętać kolejność kolorów, powtarzając zdanie: Czerwono-pomarańczowy żar zalał niezapominajki i fiołki. Na koniec zajęć wyklejały z kółeczek kolorowe kwiaty.
Uczniowie kl. II. Szkoły Podstawowej nr 4 brali udział w zajęciach Historia papieru – papierowe zabawy, podczas których szukali odpowiedzi na pytania: Z czego powstaje papier? Kiedy go wynaleziono? Kim jest skryba? Papier to rzecz na tyle zwyczajna, że na co dzień nie zwracamy na niego większej uwagi, jednak nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Uczniowie poznali krótką historię papieru i dowiedzieli się, jak i z czego produkowano papier dawniej, a jak dziś, co to jest makulatura oraz recykling. Ze zdziwieniem przyjmowali informacje i ciekawostki dotyczące historii książek i bibliotek. Dzieci dowiedziały się, jak przedłużyć życie starym książkom i gazetom doskonale przy tym się bawiąc. Dużo radości sprawiło dzieciom samodzielne wykonanie sów z książek przeznaczonych na makulaturę. Nigdy się tak nie bawiłem, a to fajna zabawa – powiedział Michał. Nie wiedziałam, że takie ładne rzeczy można robić z papieru – dodała Zosia. A sowy są superaśne – posumował Igor.
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola Mali Odkrywcy odwiedziły Krainę Książek, gdzie miały okazję przekonać się, że czytać każdy może, także wspólnie z mamą i tatą oraz można tworzyć własne historie. Dzieci wykonywały polecenia zawarte w książkach, ćwiczyły spostrzegawczość odnajdując ukryte szczegóły, poznały technikę animacji ombro cinema, która za pomocą specjalnej folii pozwala ożywić ilustracje. Bawiły się i uczyły słuchając pomysłowej książki „Znajdź kropki”, odkryły, że „Książka z dziurą” nie jest zepsuta, a biedronka siedzi na nosie i żaden zwierz jej nie połknął. Podczas zajęć okazało się, że obcowanie z książką może być dobrą zabawą, przy której szybko płynie czas . Mali Odkrywcy dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarza, co zrobić, aby zostać czytelnikiem i gdzie znajdują się w bibliotece książki dla dzieci.
Na zajęcia w cyklu Tropiciele tajemnic zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami do spędzenia rodzinnego popołudnia na wspólnym czytaniu, zabawie i poznawaniu tajemnic dinozaurów. Uczestnicy zajęć wykazali się wiedzą, pomysłowością i zdolnościami w kreatywnym tworzeniu balonowych dinozaurów. Takie spotkania bawią, uczą twórczego myślenia, koncentracji i współpracy, rozwijają wyobraźnię i sprawność manualną. Wspólna zabawa i praca były źródłem radości i satysfakcji dla wszystkich uczestników, czego wyrazem były uśmiechnięte buzie dzieci i komentarze rodziców: To odskocznia od codziennej rutyny. A tato Martynki powiedział: Dziękujemy za chwilę zapomnienia.