Akcje: Książka w ruchu – Miejska Biblioteka Publiczna na Jasielskim Dniu Dziecka

środa, 01 czerwca 2022

1 czerwca 2022 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, jako jeden z partnerów, uczestniczyła w  Jasielskim Dniu Dziecka zorganizowanym przez Miasto Jasło i instytucje kultury w Ogródku Jordanowskim.

Ponieważ Dzień Dziecka wypada podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Biblioteka tradycyjnie zaprosiła do głośnego czytania Lokomotywy przedstawicieli władz i instytucji. Wśród czytających znaleźli się: Elwira Musiałowicz-Czech – zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Dorota Woźnica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Helena Gołębiowska – dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Piotr Wojtunik – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, kapitan Wojciech Źrebiec z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej , Bożena Krupa i Iwona Głogowska – przedstawicielki Straży Miejskiej wraz z maskotką, Gabriela Markowicz z Nadleśnictwa Kołaczyce.

Zaprosiliśmy dzieci  na ścieżkę zdrowia „Książka w ruchu”, składającą się z trzech stanowisk: „Bose stópki”, „Sprawne rączki” oraz ”Siłownia języka i umysłu”.

Na starcie każde dziecko otrzymało kartę, na którą zbierało pieczątki, pokonując kolejne etapy ścieżki zdrowia i wykonując zadania.

Pierwsze stanowisko  - „Bose stópki”, pozwoliło uczestnikom rozruszać się, dzięki ćwiczeniom rozgrzewającym na matach, a następnie z łatwością przejść przez dotykowy tor sensoryczny i poznać stopami czym różnią się w dotyku kamyki, szyszki i inne materiały.

Następny przystanek „Sprawne rączki”  zaoferował dzieciom worek pełen tajemnic. Odgadnięcie, co się w nim znajduje okazało się wcale niełatwym zadaniem!

Na ostatnim stanowisku - „Siłownia języka i umysłu” dzieci ćwiczyły sprawność wymowy i głowy. Zmierzyły się z łamańcami językowymi oraz układały kolorowe tangramy ze zwierzętami.

Każdy uczestnik ścieżki zdrowia po zebraniu  trzech pieczątek mógł wylosować gadżet-nagrodę.

Dużą popularnością cieszył się kącik z książeczkami sensorycznymi, gdzie najmłodsi wraz z rodzicami mogli zapoznać się z ciekawymi propozycjami książkowymi, które można wypożyczyć w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w MBP w Jaśle.