Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Książkowe świętowanie - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

wtorek, 21 kwietnia 2020
Akcje: Książkowe świętowanie - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich za pośrednictwem internetu zaprosiliśmy małych i dużych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle do wspólnego świętowania.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - to święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Z tej okazji 21 kwietnia 2020 r. zaprosiliśmy do wspólnego czytania baśni Jacoba i Wilhelma Grimmów -" O trzech prządkach”. Po lekturze pokazaliśmy jak w prosty sposób zrobić własną zakłądkę do książki. 

Wspólna lektura baśni braci Grimm to początek naszego świętowania. Zostańcie z nami, śledźcie naszą stronę i fanpage Biblioteki na portalu Facebook, ponieważ w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich szykujemy dla Was wspaniałą literacko-artystyczną niespodziankę.  Nie możecie tego przegapić!

"O trzech prządkach" - Wilhelm i Jacob Grimmowie

Inne utwory Jacoba i Wilhelma Grimmów znajdziecie na stronie www.wolnelektury.pl

Dla ciekawskich mamy garść nietuzinkowych wiadomości o książkach:

  • Największa książka ma tytuł "Super Book" - mierzy 2,74 x 3,07 m , składa się ona z 300 stron i waży 252,6 kg.
  • Najmniejsza książka dla dzieci to "Stary król Cole" - mierząca 1mm x 1mm, a kartki można przewracać tylko za pomocą igły.
  • Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło „Ptaki Ameryki” ornitologa Johna Jamesa Audubona. Zostało ono sprzedane za - 8 mln 802 tys. 500 dolarów. Wśród polskich książek  najwyższą cenę uzyskał tytuł "O obrotach sfer niebieskich" Mikołaja Kopernika - 103 tys. zł
  • Najwięcej, bo ponad 600 powieści, w dobie "ery gęsiego pióra" napisał Polak - Józef Ignacy Kraszewski (1812 - 1887).
  • Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia.
  • Pierwsze wiersze dla dzieci w języku polskim pisał Stanisław Jachowicz (1796-1875).
  • Pierwsze książki dla dzieci w języku polskim, szczególnie dla dorastających panienek, pisała Klementyna z Tańskich Hoffmanowa (1798-1845).