Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach Narodowego Czytania zaprosiła mieszkańców Jasła i regionu do sięgnięcia po klasykę literatury polskiej. Podczas 9. edycji akcji przez cały miesiąc zachęcaliśmy naszych Czytelników do lektury „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ze względu na sytuację większość działań tegorocznego jasielskiego Narodowego Czytania odbyła się online.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to historia o miłości i zdradzie, pełna intryg, żądzy władzy, rywalizacji i krwawych zbrodni. W dramacie świat realny przeplata się z magią, legendą i baśnią, obserwujemy całą paletę uczuć, pragnień i emocji, widzimy jak często życiem rządzi przypadek i jak jedno zdarzenie może wpłynąć na ludzki los. Autor kieruje do nas jednak przesłanie, że ostatecznie nad wszystkim czuwają odwieczne siły i triumfuje sprawiedliwość. Fragmenty „Balladyny” w wykonaniu przedstawicieli władz samorządowych oraz miejskich instytucji kultury zostały zaprezentowane na naszym kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych. W bohaterów utworu wcielili się: Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, Przewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Rak, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, Kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu – Patrycja Bimkiewicz, Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury – Helena Gołębiowska oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle – Mariusz Świątek.
We wrześniu Bibliotekę odwiedzili seniorzy z Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych w Jaśle, którzy także mieli okazję wysłuchać fragmentu utworu Juliusza Słowackiego, w interpretacji bibliotekarzy. Podczas wizyty nasi goście obejrzeli kilka filmików prezentujących nasze działania z ubiegłych lat oraz zapoznali się z wystawą pt. "Jaślanie znani i nieznani".
Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy online również cytaty z utworu z zagadkami, które pojawiały się przez cały miesiąc na fanpage’u Biblioteki na portalu Facebook oraz literacki challenge „W malinowym gąszczu słów”, polegający na stworzeniu wiersza z tekstu „Balladyny, za pomocą techniki zwanej „blackout poetry”. Spośród 45 nadesłanych wierszy, nagrodziliśmy prace Wiktorii Gozdalskiej, Joanny Opałki i Natalii Wojdyły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.