Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Odkryj tajemnicę książki

sobota, 29 września 2018
Akcje: Odkryj tajemnicę książki

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony corocznie 29 września, jest okazją do podkreślenia wartości czytania najmłodszym. Bibliotekarki z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odwiedziły z tej okazji dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6.

Czytanie dzieciom to czas wspólnego przeżywania, rozmawiania, śmiechu i zadumy. Buduje wzajemne poczucie bliskości, a czytane historie rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i wzmacniają dziecięce poczucie wartości. Maluchy wysłuchały jedną z opowieści Misia i Margolci pt. „Kto jest najpiękniejszy”. Następnie zapoznały się z nowościami książkowymi dla dzieci.

Podczas zajęć okazało się, że obcowanie z książką może być dobrą zabawą, przy której szybko płynie czas.Przedszkolaki miały okazję przekonać się o tym, że czytać każdy może, że można czytać wspólnie z mamą i tatą, że można tworzyć własne historie i szukać odpowiedzi na najdziwniejsze pytania. Dzieci wykonywały polecenia zawarte w książkach, ćwiczyły spostrzegawczość odnajdując ukryte szczegóły, poznały technikę animacji ombro cinema, która za pomocą specjalnej folii pozwala ożywić ilustracje, uczyły się poprzez zabawę. Pomogły im w tym oglądane książki-zabawki: przestrzenne, dźwiękowe, z pacynkami i książki aktywizujące.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.