Cykle: PÓŁmetek w Literackim ZOO

wtorek, 01 sierpnia 2017
Cykle: PÓŁmetek w Literackim ZOO

W wakacyjnym Literackim ZOO dzieci przemierzały stepy, pustynie i amazońską dżunglę, aby spotkać niezwykłe zwierzęta i poznać ich tajemnice. Fascynujące sekrety przyrody, barwne anegdoty, humor i ogromna dawka wiedzy, towarzyszyła dzieciom podczas wspólnych spotkań.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w trakcie wakacyjnych zajęć odwiedzili nas niezwykli goście: pani Jolanta Jaracz wraz z Alorą - psią terapeutką. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, w jaki sposób pracują psy-terapeuci i co czyni ich znakomitymi towarzyszami człowieka. Poznały niezwykle towarzyskiego rekina Śmieszka i marzycielską zebrę Zanzibar oraz inne czarno-białe zwierzęta, które możemy spotkać w przyrodzie. Zastanawiały się, dlaczego lubimy konie, jakie cechy sprawiają, że cieszą się one zainteresowaniem i sympatią oraz jakie inne zwierzęta kopytne biegają po stepach, preriach i sawannach.

W Filii nr 1 z Lwem Limpopo dzieci wędrowały po sawannie i zbudowały makietę zwierząt. Poznały Dżoka i prawdziwą legendę o psiej wierności. Z pancernikiem Aleksandrem malowały odciskami palców i odkryły, że można zostać artystą mając tylko kartkę papieru, odrobinę farby i dużą wyobraźnię.

W Filii nr 2 uczestnicy szukali odpowiedzi na zagadkowe pytania: dlaczego ptaki nie spadają z drzew podczas snu? gdzie mieszkają żółwie i skąd się biorą motyle? Zajęcia były okazją do niecodziennego spojrzenia na przyrodę, a głośne czytanie ciekawych i kolorowych książek pomogło w jej zrozumieniu.

Podczas zajęć w Filii nr 3 dzieci poznały Wesołego Ryjka, Króla Simbę i Lwią Krainę. Na podstawie odkrytych historii próbowały wyjaśnić, czy wszyscy jesteśmy tacy sami, czy jednak wyjątkowi? Przekonały się, że aby odnosić sukcesy musimy ze sobą współpracować, tak jak mała mrówka Flick. Spotkania w Bibliotece były nie tylko frajdą i zabawą dla dzieci, ale promowały podstawowe wartości, którymi należy kierować się w życiu.

Przed nami kolejny wakacyjny miesiąc i kolejne biblioteczne spotkania, na których poznamy m.in. zadziwiający świat owadów, zaczarowaną wyspę żółwi, dowiemy się, gdzie jest smok wawelski, zrobimy plastelinowe wypieki i balonowy zwierzyniec.

Zapraszamy do udziału we wspólnej zabawie!

Oddział dla dzieci i Młodzieży ( ul. Kołłątaja 1) środa 11.00

Filia nr 1 (ul. Sobniowska 34)  środa 11.00

Fila nr 2 (ul. Kopernika 8)  wtorek 11.00

Fila nr 3 (ul. Szopena 22)  piątek 11.00

Jednocześnie przypominamy o konieczności rezerwacji miejsc na zajęcia. Szczegółowe informacje o zajęciach oraz Harmonogram spotkań, Regulamin i Deklaracja uczestnictwa są dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Wydarzenia odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.