Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Przede wszystkim ostrożność!

wtorek, 03 grudnia 2019
Akcje: Przede wszystkim ostrożność!

3 grudnia 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, podkom. Piotrem Wojtunikiem, poświęcone  bezpieczeństwu osób starszych.

Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, często samotne, schorowane, poprzez swoją ufność, potrzebę miłości i pomocy innym w większym stopniu są narażone na działania ze strony przestępców. Stają się ofiarami oszustw, wyłudzeń i kradzieży.

Słuchacze zapoznali się z różnymi sposobami działań oszustów takich jak: metoda na „wnuczka”,  „maklera”, „policjanta”, „urzędnika” czy „szklankę wody” i  sposobami ich uniknięcia.

Ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, to podstawa naszego bezpieczeństwa - powiedział P. Wojtunik.

Zwrócił  uwagę, by podchodzić z nieufnością i weryfikować informacje przekazywane podczas rozmów telefonicznych, i zachować szczególną ostrożność w czasie wizyt obcych osób w naszych mieszkaniach. Mówił o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zaapelował o rozwagę pieszych. Należy mieć świadomość, że zwłaszcza po zmroku widoczność jest ograniczona. Używanie elementów odblaskowych niejednokrotnie ratuje nasze życie, gdyż pozwala kierowcy wystarczająco wcześniej zareagować.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe i ulotki KPP w Jaśle z informacjami na temat bezpiecznych zachowań w życiu codziennym.