Umiejętność programowania i korzystania z aplikacji jest niezbędna we współczesnym świecie, dlatego warto uczyć się jej od najmłodszych lat. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała zajęcia pod hasłem Sierpień dobrze zaprogramowany, promujące korzystanie z rozmaitych aplikacji edukacyjnych na tablety i komputery dla różnych grup wiekowych.
7 sierpnia w Filii nr 2 dzieci wzięły udział w spotkaniu pod hasłem Historie zdjęciem napisane. Bawiąc się w fotografów, wykonały serie zdjęć i stworzyły własne niepowtarzalne opowieści za pomocą tabletowych aplikacji.
16 sierpnia w Filii nr 3 odbyły się zajęcia Bajkowe puzzle z wykorzystaniem tabletów. Podczas zajęć dzieci m.in. układały ilustracje do polskich bajek.
20 sierpnia br. w bibliotece miała miejsce premiera filmu animowanego pt. Obrazy z dzieciństwa, będącego efektem pracy seniorów uczestniczących w warsztatach animacji poklatkowej.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblio-aktywni!”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Premiera filmu była także okazją do tego, aby przyjrzeć się bliżej narzędziom oraz technikom wykorzystywanym współcześnie do realizacji animacji oraz refleksji na temat pracy z nowymi technologiami.
22 sierpnia w Strefie Innowacji dzieci uczestniczyły w zajęciach Kolorowo i bajkowo. Poznały aplikację Quiver, czyli nowoczesną kolorowankę, pozwalającą na "ożywienie" rysunków w technologii 3D. Uczestnicy pokolorowali wybrane przez siebie rysunki, które dzięki tabletom zmieniały się na ich oczach w trójwymiarowe kolorowe obrazy. Pojawiły się fruwające gołębie i motyle, wóz strażacki przygotowujący się do akcji, wybuchający wulkan oraz psy bawiące się piłką. W drugiej części zajęć, za sprawą programu Deep Art Effects, młodzi adepci technologii wcielili się w rolę artystów, zamieniając wykonane przez siebie zdjęcia w dzieła sztuki w różnych artystycznych stylach.
23 sierpnia Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprosił uczestników spotkań
Mistrzowie Kodowania na spotkanie Lato wszędzie. Młodzi programiści mogli sprawdzić swoje umiejętności kodowania w Scratchu, tworząc własne animacje związane tematycznie z latem i wakacjami. Powstały m.in. tunele podprzestrzenne umożliwiające natychmiastowe przeniesienie się na Hawaje, czarownica lecąca na miotle dookoła świata, kraby zakładające płaszcze niewidzialności czy dno morskie pełne podwodnych mieszkańców.Uczestnicy spotkań, przekonali się, że korzystanie z nowych technologii może być interesujące, inspirujące i pouczające.