Akcje: Uskrzydlające czytanie! Podsumowanie XV OTCD

piątek, 10 czerwca 2016
Akcje: Uskrzydlające czytanie! Podsumowanie XV OTCD

Pełne entuzjazmu spotkania z Edytą Jungowską – ambasadorem akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, służby mundurowe w akcji czytania dzieciom, książkowe zabawy w filiach bibliotecznych – już po raz XV Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wraz z licznymi sprzymierzeńcami obchodziła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

Tradycyjnie ze stacji głównej: Biblioteka, ruszyła niezapomniana „Lokomotywa” J. Tuwima w wykonaniu dorosłych: Ryszarda Pabiana – Burmistrza Miasta Jasła, Agaty Koby – rzecznika prasowego UMJ, Henryka Raka – Przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła, Wiesława Latoszka – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Piotra Wojtunika – st. asp. p.o. rzecznika prasowego z Komendy Powiatowej Policji, Pawła Szynala – Komendanta Straży Miejskiej, Janusza Szewczyka – Dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, Lucyny Kloczkowskiej – przedstawiciela Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz Małgorzaty Piekarskiej – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Najmłodsi z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 spotkali się w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle by literacko, energicznie i po strażacku przekonać się, że czytanie uskrzydla!

Wspólnie z gościem specjalnym tygodnia czytania – Edytą Jungowską, dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 i 10 zasłuchały się w żywe i pełne humoru opowieści o sympatycznych bohaterach książek Astrid Lindgren, a członkowie Klubu Czytających Rodzin urodzinowo, kolorowo i równie gościnnie świętowali 5 lat wspólnych spotkań w bibliotece.

Wraz z Filią nr 1, dzieci z ZSM nr 5 słuchały ulubionych wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima w wykonaniu swoich nauczycieli – Jolanty Roś, Bożeny Pec i Joanny Sanockiej oraz poznawały zasady bezpieczeństwa podczas spotkania z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Najmłodsi wzięli także udział w międzypokoleniowym spotkaniu z Alicją Antonik i Mieczysławą Krzysiak z KGW „Sobniowianki”.

W Filii nr 2 odbył się pełen atrakcji piknik podsumowujący całoroczny cykl zajęć „Kalejdoskop wiedzy i zabawy”, w ramach którego mali jaślanie z Oddziału dla Dzieci oraz wszystkich filii bibliotecznych poznawali literaturę, sztukę, ekologię, rozwijali swoją kreatywność, a przede wszystkim dobrze się bawili. Najmłodsi z Przedszkola Miejskiego nr 6 wysłuchali głośnego czytania w Komendzie Powiatowej Policji w Jaśle, a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 udały się w podróż literacką lokomotywą.

W  Filii nr 3 najmłodsi poznali utwory dla dzieci ks. J. Twardowskiego czytane przez s. Annę Knutel z Katolickiej Placówki Wychowawczej „Nasz Dom”, wspólnie z policjantami i strażnikami miejskimi odpowiedzieli na pytanie jak bezpiecznie rozpocząć wakacje i wzięli udział konkursie literackim – Skarbnica bajkowych postaci. Bajkowe pytania zadawały: Małgorzata Oberc i Agata Pięta – członkinie Komitetu Opiniującego działającego przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, fundatora słodyczy i nagród książkowych w konkursie.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Łącznie jasielska Biblioteka zorganizowała w czasie Tygodnia Czytania 12 wydarzeń, w których wzięło udział prawie 430 dzieci i 100 dorosłych. Dziękujemy wszystkim sprzymierzeńcom akcji i przypominamy, że „Całe Jasło czyta dzieciom” trwa nieustannie.

Akcja odbyła się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerami w tegorocznej edycji XV OTCD są: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba.