Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Wakacyjne serfowanie z Sieciakami

sobota, 20 sierpnia 2016
Akcje: Wakacyjne serfowanie z Sieciakami

Kim jest Ajpi? Jak ustrzec się przed Kradziejem? Czym zajmuje się Sztuczna Inteligencja? To tylko niektóre z pytań na jakie odpowiedzieliśmy podczas pikniku edukacyjnego „Sieciaki na wakacjach” 17 sierpnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Dzieci z Klubu Sieciaka oraz uczestnicy wakacyjnych zajęć BIBLIOletnisko wzięli udział w zabawach odkrywających tajemnice bezpiecznego surfowania w sieci. Młodzi Internauci zaprzyjaźnili się z Drużyną Sieciaków: Netką, Spociakiem, Kompelem i Ajpi. Poznali Sztuczną Inteligencję  oraz sympatycznego robocika o imieniu Netrobi. Dowiedzieli się, który Sieciuch drażni i obraża innych, a który kłamie i udaje kogoś innego. Poznali Sieciakowe Zasady Bezpieczeństwa.
Po obejrzeniu filmu o Sieciakach, w którym Netka została uwięziona przez Sieciuchy, Pawełek zauważył: Nie można każdemu podawać swojego imienia. Chyba, że to jest dobry człowiek i się go zna – dodała Ania
W Sieciakowej Strefie Rozrywki dzieci podjęły kilka misji specjalnych, dzięki którym poznały słownictwo związane z  Internetem. Losując pytania ze specjalnego Sieciomatu Losującego dowiedziały się m.in.: jaki adres mailowy jest bezpieczny, czy można podawać swoje dane w Internecie, jak chronić komputer i co to jest spam. Niektóre pytania były trudne, ale daliśmy radę – zauważył Igor.
W realizacji pikniku pomagały wolontariuszki MBP Jasło: Katarzyna Buba i Aleksandra Socha.

Piknik Sieciaki na wakacjach jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Dzieci Niczyje) i Fundację Orange, której celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.