Akcje: Zabawy słowami… - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

poniedziałek, 30 września 2019
Akcje: Zabawy słowami… - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Aby udowodnić, że czytanie to zabawa pełna magii, która nie tylko wzbogaca słownictwo, ale też pobudza wyobraźnię i stymuluje rozwój, Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zorganizował zajęcia dla uczniów i przedszkolaków.

Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu i ze Szkoły Podstawowej w Dobryni poznali książki Iwony Chmielewskiej, tzw. picturebooki, w których główną rolę odgrywają ilustracje. Dowiedzieli się m.in. jakie problemy, ważne dla czytelników w każdym kraju i w każdym wieku, porusza w swoich utworach autorka. Zainspirowani utworem pt. Kłopot rozwinęli swoją wyobraźnię i w wypalonym kształcie żelazka zobaczyli  np. domek na drzewie, mądrą sowę, sympatyczną myszkę, rakietę gotową do lotu oraz mocarza.

Dzieci z Bajkowego Przedszkola w Jaśle zaprzyjaźniły się z sympatycznym potworem, bohaterem książki Anny Llenas Kolorowy potwór, ćwiczyły wyobraźnię przestrzenną oglądając książki-rozkładanki  W głębinach oceanu i W lesie Anouck Boisrobert, Louisa Rigauda oraz śledziły przemiany, które zachodzą w przyrodzie, oglądając książkę Drzewo Britty Teckentrup.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle uczestniczyli w przygodach pary szwedzkich detektywów – Lassego i Mai, bohaterów książki Tajemnica biblioteki  Martina Widmarka. Przekonali się, jak to jest być detektywem. Sprawdzili, patrząc  przez lupę, odbicia swoich linii papilarnych, dowiedzieli się, co to jest daktyloskopia i samodzielnie zdejmowali odciski palców. Poznali również tajniki kamuflażu i wykonali tekturowe wąsy prawdziwych detektywów.