Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Cyberpoezja w bibliotece

piątek, 24 maja 2013
Projekty: Cyberpoezja w bibliotece

24 maja 2013 r. w MBP w Jaśle odbyło się spotkanie z twórcami poezji cybernetycznej Leszkiem Onakiem i Łukaszem Podgórni.

Łomot, trzask i pozorna kakofonia dźwięków zaczęły się układać w całość - tak twórcy cybernetycznej poezji zaczęli multimedialny performance. Jego składowymi były elementy kultury popularnej i ludowej, fragmenty z You tube, gwara,  ikony poezji tacy jak: Miłosz, Herbert, Stachura, a wszystko zmiksowane w didżejowskim stylu w programie do wizualizacji. Efekt? – gwara, gwar, wgra -  remiks gwary z netspeakiem. Pomysł na zmieszanie słowa i obrazu, powstał w Krakowie, mieście poetów. Znużeni sztampowymi spotkaniami poetyckimi postanowili sięgnąć po nowy przekaz. Za tworzywo posłużyła im gwara globalna i wszelkiego rodzaju skrótowce, język emo i specyfika netjęzyka, określanego jako „zdeprawowany język literacki”. Bawimy się szumem. Szumu się nie interpretuje tylko doświadcza – powiedział Leszek Onak.
Korzystamy z tradycji awangardy futuryzmu i mamy narzędzia by to zrobić. Wybór tekstów Czyżewskiego był oczywisty, gdyż jego wiersze to gra i programowa zasadność łamania ortografii. Łamanie zasad ortografii to łamanie światopoglądu. Na poezję przecież nikt się nie obraża – dodał Łukasz Podgórni.
Pojawia się pytanie czy to, co cyberpoeci robią ze słowem to jeszcze poezja? Używając odmiennych środków, mają świadomość tradycji literackich. Bawią się nimi, a żonglerka słowno muzyczna daje zupełnie nową jakość. Zgodnie uważają, że manifest cybernetyczny odwołuje się do nauki, a ich poezja do literatury.
Na zakończenie zachęcili do odwiedzania strony Fundacji Liternet, która zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem literatury w Internecie.

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.jasloinfo.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl
 

Patronat medialny:
Dofinansowanie: