Gdzie mieszka siostra warszawskiej Syrenki? Kim była Jurata? Jak powstały Bieszczady? Dlaczego hejnał mariacki nagle się urywa? Odpowiedzi na te i inne pytania poznały dzieci uczestniczące w zajęciach „Bazyliszek, Lajkonik i Boruta” w Filii nr 2 MBP w Jaśle.
Z czytanych legend i opowieści dowiedziały się wiele o pradawnych dziejach Polski i różnych zakątkach naszego kraju. Poznały niezwykłe wydarzenia, mroczne postaci, opowieści o wielkiej miłości i baśniowych stworach. Przekonały się również, że zawsze warto wierzyć w dobro, mądrość i swoje marzenia.
W czasie zajęć dzieci stworzyły makietę jeziora solińskiego, usłyszały o tajemnicach Gołoborza i wykonały czarownice zlatujące się na sabat. Z kolorowych kółeczek zrobiły smoka wawelskiego oraz narysowały ilustracje do legend jasielskich tworząc książkę z dziurą. Powstały też tekturowe budowle zamków, gdzie po komnatach przemieszczały się duchy i zjawy.
Wykorzystując aplikacje w tabletach poznały historię państwa polskiego i w technologii 3D obejrzały dawną stolicę - Gniezno.
Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.