Cykle: Co słychać w trawie?

31 sierpnia - 03 września 2022
Cykle: Co słychać w trawie?

Filia nr 3 MBP w Jaśle w czasie wakacji gościła małych miłośników lasów, pól i łąk. Podczas zajęć wyruszaliśmy do świata przyrody, aby zgłębiać jego tajemnice i odkryć nowe, dotąd nieznane.

W lipcu i sierpniu w trakcie naszych spotkań poznawaliśmy książeczki edukacyjne dostępne w Bibliotece i rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie na łące w ciągu dnia i nocy, nasłuchując uważnie tego, co dzieje się w trawie, a także o roli pszczół, i dlaczego są tak ważne dla ekosystemu planety. Naszymi przyjaciółmi zostały biedronki, ważki, motyle, gąsienice, ślimaki, a nawet mrówki, które wyczarowaliśmy z papieru.

Dzięki uprzejmości Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle otrzymaliśmy kolorowanki - Kleszczowanki, z których dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o kleszczach: jak się skutecznie przed nimi chronić, gdzie możemy je spotkać i co należy zrobić, kiedy zauważymy kleszcza na skórze.

Naszą łąkę marzeń namalowaliśmy na szarym papierze. Tropiąc jej mieszkańców, wykonaliśmy dla nich domki, przez co odkryliśmy osobliwości świata roślin. Nie zabrakło ogrodowych łamigłówek, a w labiryncie traw poznaliśmy nowe gry planszowe. Dzięki zajęciom rozwinęliśmy zdolności manualne i wyostrzyliśmy czujność, a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy. Wakacyjne spotkania w Filii nr 3 upłynęły w niezwykle twórczej atmosferze.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.