Cykle: Lato w kolorze złotym

środa, 28 sierpnia 2019
Cykle: Lato w kolorze złotym

Złoty – to kolor dominujący podczas wakacyjnych zajęć w Filii nr 2 MBP w Jaśle. Ten kolor występował we wszystkich tytułach książek, opowiadań i wierszy czytanych podczas zajęć. Dzieci – zdumione częstością występowania „złotego koloru” – poznawały nieznane dotąd baśnie i legendy, m.in. o Koguciku złotopiórym,  Złotym władcy i czarnoksiężniku zielonookim, Złotym ptaku, Złotej kaczce. Uczestnicy zajęć mogli cieszyć się magią wyobraźni, fantastycznym światem, w którym się znaleźli i razem  z bohaterami przeżywać przygody oraz oceniać zachowania różnych postaci. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie mądrości życiowe płyną z baśni.

Czy złota kaczka naprawdę  istniała? Jakie są królewskie symbole?  Jak kogucik ostrzegał cara o niebezpieczeństwie?  Odpowiedzi dzieci znalazły w czytanych bajkach. Wykonanie stadka kaczuszek pływających w stawie i kogucika ze złotymi piórkami – sprawiło im wiele radości. Wczuwały się w rolę kreatorów mody, projektując  i wykonując stroje dla Złotowłosej, złotą koronę dla króla i jednocześnie odgrywały rólki  w miniteatrze. Zastanawiały się, czy warto marzyć, czy marzenia są potrzebne i jak dążyć do ich spełnienia. Powierzały swoje marzenia złotym rybkom, ukrytym w morskich falach. Razem z żółwiem Franklinem ćwiczyły sprawność swoich umysłów, rozwiązując rebusy i łamigłówki, wykazywały się refleksem i bystrym okiem odnajdując ukryte na obrazkach elementy. W czasie zajęć dzieci szukały też wiadomości o wszechświecie, Słońcu, Ziemi i innych planetach naszego Układu Słonecznego, świecących i migoczących na nocnym niebie złotych punkcikach – gwiazdach, które w rzeczywistości są ogromnymi kulami gazu.  Wzięły udział w grach i zabawach. W trakcie rywalizacji miały okazję wykorzystać wiedzę zdobytą podczas wakacyjnych zajęć. Odpowiadały na pytania dotyczące kosmosu, układały puzzle, pochwaliły się wiedzą dotyczącą baśni i legend, a także znajomością dyscyplin sportowych  oraz sprawnością fizyczną i chartem ducha. W tej grze nie było przegranych. Najważniejsza była dobra zabawa i gra z zachowaniem zasad fair play.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.