Cykle: Mali globtroterzy w akcji!

wtorek, 05 - czwartek, 07 sierpnia 2014
Cykle: Mali globtroterzy w akcji!

Tym razem mali adepci wiedzy i niestrudzeni poszukiwacze przygód w Oddziale dla Dzieci udali w wirtualną podróż by wspólnie z Sieciakami przekonać się jak być bezpiecznym w sieci. Z przesympatycznym robocikiem Necio i jego zdolnym konstruktorem ułożyli gigantyczne puzzle z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Wzięli udział w quizie, podczas którego dowiedzieli się co to takiego android i przeglądarka. Dzieci odpowiedziały na pytanie do czego służy Internet. Zdaniem Igora, Internet służy do komunikowania się i zabawy. Kornelia wyszukuje w nim informacje i ciekawostki ze świata wiedzy. Hania chciałaby robić zakupy drogą elektroniczną, a Patrycja w przyszłości będzie samodzielnie płacić rachunki przez e-konto.

W Filii nr 1 biblioteczni globtroterzy udali się do Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas zajęć dzieci wysłuchały głośnego czytania opowieści z Japonii, poznały tamtejsze pismo i zaprojektowały oryginalny wzór na tradycyjny strój japoński – kimono. Nie obyło także się bez gimnastyki języka, czyli zabawy „Jak brzmi twoje imię po japońsku?”

Poszukiwacze przygód z Filii nr 2  dzielnie podążając szlakiem europejskich opowieści, tym razem  zawędrowali do Czech. Podczas bibliotecznej podróży dzieci wysłuchały bajki o sympatycznym Kreciku i jego znajomych, wyszukały na mapie Jiczyn – miejscowość, w której mieszka honorowy i dobry rozbójnik Rumcajs z żoną Hanką i synkiem Cypiskiem. Poznały Żwirka i Muchomorka – bohaterów bajek z mchu i paproci, a dzięki wielu wrażeniom ze spotkania z niecodziennymi  postaciami stworzyły kolekcję ulubionych bohaterów bajek naszych południowych sąsiadów.

- Krecik, to super przyjaciel! - powiedziała Ola. - A jakie ma świetne pomysły - dodała Lenka, zadowolona z  bibliotecznej wyprawy do Czech.

Uczestnicy wyprawy do Afryki z Filii nr 3 tym razem podążali wzdłuż Nilu do odciętej od reszty świata krainy Szylluków, żyjących na wyspach. Do wzajemnych kontaktów służą im tajemnicze bębny tam-tamy, które wykonali nasi mali globtroterzy i doskonale sprawdzili się w roli nadających komunikaty. Za przewodnik po gorącej krainie posłużyła najmłodszym książka Łukasza Wierzbickiego Afryka Kazika.