Cykle: Mali znawcy pogody, klimatu i miłośnicy dobrej zabawy

środa, 04 września 2024
Cykle: Mali znawcy pogody, klimatu i miłośnicy dobrej zabawy

W lipcu i sierpniu w trakcie naszych spotkań wyruszyliśmy wraz z wiatrem poszukiwać Skarbów Królowej Bałtyku, a nawet stworzyliśmy jej portret, odbyliśmy podróż dookoła świata, wędrowaliśmy po najciekawszych zakątkach naszej planety, i samodzielnie wykonaliśmy mapę wymarzonego państwa. Z wiatrem Halnym i Bryzą poznaliśmy zabytki największych miast Polski, czytaliśmy legendy, a z tektury wyczarowaliśmy smoka wawelskiego.

Odkryliśmy tajemnice kosmosu, planet i wyruszyliśmy z pierwszymi ludźmi na Księżyc w podróż po srebrnym globie. Dowiedzieliśmy się ciekawostek na temat tornad, gdzie występują i jaką maja moc. Atrakcją było wykonanie eksperymentu „Tornado w słoiku”.  Z  papieru stworzyliśmy Pana i Panią Chmurkę. Zastanawialiśmy się „Skąd się bierze wiatr”, jaki ma wpływ na przyrodę i człowieka, bawiliśmy się w pogodowe skojarzenia, szukaliśmy skarbów ukrytych na końcu tęczy, którą sami stworzyliśmy. Dużo czytaliśmy: wierszy o pogodzie, klimacie, a także przeglądaliśmy książki dotyczące tych tematów dostępne w bibliotece, tj.: „Co się dzieje z pogodą” L. Ertimo, „ Z dużej chmury mały deszcz” A. Nożyńska-Demianiuk, „Po co wieje wiatr” R. Witek, „Wiersze dla dzieci” J. Tuwim, „Najpiękniejsze baśnie, bajki i legendy” M. Kwietniewska-Talarczyk. Na zakończenie wakacji, korzystając z pięknej pogody, zorganizowaliśmy piknik na zewnątrz biblioteki w cieniu dużego drzewa.

Dzięki zajęciom rozwinęliśmy zdolności manualne, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy i poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki.  Wakacyjne spotkania w Filii nr 3 upłynęły w niezwykle twórczej i radosnej  atmosferze.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.