Cykle: Poczytajmy, pogadajmy – Filia nr 3

poniedziałek, 12 czerwca 2023
Cykle: Poczytajmy, pogadajmy – Filia nr 3

Dlaczego liście zmieniają jesienią swoją barwę? Po co są cztery pory roku? Jak z szacunkiem traktować zwierzęta i o nie dbać? Jakie mamy symbole narodowe i dlaczego są one takie ważne? Jakie zwyczaje świąteczne znane są w naszym kraju, a jakie na świecie?

Dlaczego dinozaury wyginęły? Co możemy zobaczyć na niebie?

Na te i inne pytania dzieci znalazły już odpowiedzi podczas cotygodniowych zajęć z cyklu „Poczytajmy, pogadajmy”, które odbywały się od września 2022 r. do czerwca 2023 r.

Rozmawialiśmy o porach roku, o zwierzętach i ptakach. Misie – te małe i te duże odwiedziły bibliotekę z okazji Dnia Pluszowego Misia. Przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy poznaliśmy tradycje świąteczne z różnych stron świata. Na Halloween do biblioteki zawitały duchy, strachy i potwory – zabawa była przednia.

Zastanawialiśmy się, dlaczego w karnawale są bale i wykonaliśmy duże cekinowe maski.

Świętowaliśmy Dzień Dinozaura – zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego wyginęły i snuliśmy opowieści o tym, jak wyglądałaby Ziemia, gdyby nadal żyły. Zgłębialiśmy tajemnice kosmosu, rozmawialiśmy o gwiazdach, planetach i o odważnych kosmonautach w przestrzeni kosmicznej. Z okazji Dnia Kobiet i pierwszego dnia wiosny stworzyliśmy piękne kolorowe bukiety i koszyczki. Na majówkę wybraliśmy się z Flagusiem, który powstał z okazji Święta Flagi.

Naszym celem było też zastanowić się, jak pomóc naszej planecie i jak być bardziej za pan brat z ekologią. Podczas zajęć wykonaliśmy książkę o sobie samym – powstały kolorowe, kreatywne prace, a na ostatnich zajęciach bawiliśmy się z magicznym teatrzykiem kamishibai i stworzyliśmy kolorowego czytającego stworka. Słodko i milo zakończyliśmy tegoroczne zajęcia.

Podczas spotkań w bibliotece dużo się nauczyliśmy, czytaliśmy i rozmawialiśmy na różne tematy i poznaliśmy nowe koleżanki – stwierdziły Gosia, Olga i Daria. To była super zabawa przez cały rok – powiedziała najmłodsza uczestniczka zajęć Berenika.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.