Jak ważne jest w życiu myślenie? Czy dobro ma twarz Hansa Klossa? Co oznacza „Carpe diem” i dlaczego broda nie czyni każdego filozofem? Te oraz inne filozoficzne pytania towarzyszyły nam podczas zajęć z cyklu Spacer z Sokratesem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.
Nasze rozważania rozpoczęliśmy od postawienia sobie pytania: Czy jesteś filozofem, czyli czy zadajesz pytania i szukasz na nie odpowiedzi? W wesołej atmosferze dzieci zgodnie stwierdziły, że jako mali filozofowie mają prawo, a nawet obowiązek stawiać pytanie: dlaczego?
Zainspirowani wierszem J. Tuwima Spóźniony słowik rozmawialiśmy na temat czasu i pytaliśmy: Co by było, gdyby nie nadeszła przyszłość? Czy można się spóźnić na koniec świata i czy czas może być szybszy od wiatru? Zastanawialiśmy się również, gdzie mieszka szczęście, dlaczego hieny się śmieją a krokodyle płaczą oraz czy można namalować swoje imię? Każde spotkanie rozpoczynaliśmy głośnym czytaniem książek, m.in. z serii Filozofia dla dzieci – wyróżnionej w 2006 r. Nagrodą Prasy Młodzieżowej we Francji, Dzieci filozofują oraz Filozofowie do dzieci, które były inspiracją do zabaw i zajęć.
Na kolejnych zajęciach będziemy zdobywać następne stopnie „filozoficznego wtajemniczenia” i zapytamy: Co słyszą uszy? Dlaczego każdy myśli po swojemu? Co to znaczy być dzieckiem? Skąd wiemy, że rodzice nas kochają?
Zapraszamy dzieci w wieku 5-11 lat do udziału w zajęciach Spacer z Sokratesem w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży (ul. Kołłątaja 1) w każdą środę o godz. 16.30.
Zajęcia odbywają się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.