O tym, że zimowy wypoczynek spędzony w bibliotece może być atrakcyjny, przekonali się nasi najmłodsi czytelnicy, którzy wzięli udział w feryjnych zajęciach z cyklu Szwedzkie opowieści i spędzili ten czas z bohaterami książek szwedzkich pisarzy.
W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dzieci w literacką podróż po Szwecji wyruszyły z Pippi. Odkryły kulturę i tradycję tego kraju oraz wykonały portret ulubionego i znanego na całym świecie rudzielca.
Poznały twórczość Svena Nordqvista – wielokrotnie nagradzanego autora książek uwielbianych przez dzieci w krajach skandynawskich i nie tylko, Martina Widmarka nazywanego dziecięcą wersją Agathy Christie oraz Evy Susso, Christiny Bjork, Jujji Wieslander i innych. Zaprzyjaźniły się z niezwykle sympatycznym staruszkiem Pettsonem i jego zabawnym przyjacielem kotem Findusem. Przekonały się, że każdy problem znajduje swoje rozwiązanie, jeśli działa się wspólnie i słucha drugiej strony. Poznały ciekawą historię bojowych wikingów, niezrównanych żeglarzy i wojowników. W czasie warsztatów plastycznych stworzyły hełm wikinga.
Spotkały księżniczki, zupełnie inne niż w klasycznych bajkach: takie, które lubią smoki i potrafią same sobie poradzić, gdy smok je porwie. Stworzyły niezwykłe przebrania i nakrycia głowy.
Przeniosły się do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, gdzie próbowały rozwiązać zagadkę zaginięcia kotki Lulu – ulubienicy słynnego kreatora mody. Wcieliły się w rolę stylistów i stworzyły kolekcję ubrań. Zaznajomiły się z mrówkojadem i mamą Mu, odkrywając świat pełen dziwnych zwierząt – wybranie najdziwniejszego jest niezwykle trudne, a właściwie niemożliwe.
Poznały pięcioletniego Alberta, który nauczył się wiązać supły i kokardki – co przydało mu się w przygotowaniu niespodzianki dla przyjaciół. My skorzystaliśmy z tej umiejętności, odkrywając nieograniczone możliwości, jakie stwarzają sznurki, nici i liny podczas zabaw i gier.
Zainspirowane twórczością szwedzkiej pisarki Evy Susso zastanawiały się kim jest Yeti, czy jest to przyjazna, czy raczej wroga postać oraz czy istnieje naprawdę?
Naszą szwedzką przygodę zakończyła baśniowa podróż po Krainie Szczęścia, w towarzystwie Tyczki – bohaterki książki Martina Widmarka , w której uśmiech jest czymś, czego nie może zabraknąć. Dzieci postanowiły, że będą się uśmiechać, bo uśmiech jest bardzo ważny w codziennym życiu: może pomóc osiągnąć cele, pokonać codzienne wyzwania i powiedzieć więcej niż tysiąc słów.
W zajęciach uczestniczyło ponad 200 osób.
Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.