Facebook ikonka prawy margines

Cykle: Szwedzkie opowieści – Świat uczuć i emocji

środa, 14 lutego 2018
Cykle: Szwedzkie opowieści – Świat uczuć i emocji

W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestnicy feryjnych zajęć  z cyklu Szwedzkie opowieści  poznawali literaturę szwedzką, która odnosi się z szacunkiem do dziecięcych przeżyć i doświadczeń.

Szwedzkie książki pomagają dzieciom zrozumieć świat uczuć, a także zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi relacji rodzinnych, przyjaźni, tolerancji. Cechuje je otwartość w podejściu do trudnych tematów, a jednocześnie dostarczają rozrywki.
Dzieci zajrzały do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai, przygotowały rekwizyty i przebrania niezbędne dla małych detektywów i wspólnie próbowaliśmy odkryć, kto okrada widzów w cyrku.  Poznaliśmy ekscytujące przygody upiornej agentki Nelly Rapp  i jej psa Londyna oraz wykonaliśmy zamki z gazet. 
Z Albertem poznaliśmy zachowania i emocje, które towarzyszą dzieciom na co dzień  i uczyliśmy się, jak sobie z nimi radzić. Nie walczyliśmy ze strachem, ale poprzez zabawy próbowaliśmy  go oswoić. 
Spotkaliśmy nietypową parę przyjaciół: Mamę Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i Pana Wronę, który zawsze musi ponarzekać i pokrakać. Przekonaliśmy się, że marzenia są po to, by je realizować. Dzieci zilustrowały własne marzenia, które przedstawiały w Teatrzyku Kamishibai.
Dowiedzieliśmy się, czym jest tolerancja i czy jesteśmy tolerancyjni. Wykonaliśmy drzewo genealogiczne swojej rodziny. Próbowaliśmy znaleźć cechy prawdziwego przyjaciela i z panią Alicję Antonik wykonaliśmy bransoletki przyjaźni, które pakowaliśmy  w samodzielnie wykonane serduszkowe torebki.                                                                                                                             
Z Karusią i Piaskowym Wilkiem spróbowaliśmy wyjaśniać zagadki otaczającego świata, poszukać odpowiedzi  na wiele pytań, a z plasteliny i różnych rodzajów kaszy tworzyliśmy Piaskowego Wilka. Szukaliśmy różnic między  „naszymi” krasnalami, a skandynawskimi trollami i wykonaliśmy z kasztanów, plasteliny i włóczki postacie skrzatów. W czasie zajęć z tabletami  dzieci poznały zagrożenia, które czyhają na nie w Sieci.                                                                                                                                                 
Na zakończenie feryjnych spotkań budowaliśmy z klocków sekretne kryjówki, a rozwiązując łamigłówki sprawdzaliśmy swoją spostrzegawczość.

W zajęciach uczestniczyło ponad 80 osób.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.